Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зоопарк поза грою

Через погане утримання тварин звіринець не потрапив до Європейської асоціації
11 листопада, 2009 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

У середині жовтня столичний зоопарк відзначав свій сторічний ювілей. Здавалося б, з цього приводу, окрім позитиву та хороших новин про роботу звіринця, нічого іншого не почуємо. Натомість святкування річниці запам’яталося новинами про конфлікти керівництва зі співробітниками та побиття двох працівників зоопарку — нібито за поширення інформації про порушення правил утримання тварин. Співробітники разом із представниками Міжнародного товариства захисту тварин «SOS» і Європейської асоціації зоопарків та акваріумів EAZA і справді оприлюднили такі дані та показали відповідні фотографії напередодні ювілею. Однак найгірше те, що про погане утримання тварин у нашому зоопарку повідомляють не тільки його працівники, а й міжнародні експерти, які час від часу приїздять сюди з оглядовими візитами.

Востаннє вони були тут у серпні цього року й мали прийняти рішення, чи приймати столичний зоопарк до Європейської асоціації. Як з’ясував «День», наш зоопарк був виключений з EAZA ще у 2007 році за порушення правил утримання тварин. І поки це не буде виправлено, членства в асоціації нам не бачити. Оскільки після серпневого візиту рішення асоціації з приводу нашого зоопарку не змінилося, значить, проблеми дійсно існують. Натомість керівництво зоопарку неодноразово заявляло, що його незабаром приймуть до EAZA. Кілька тижнів тому міжнародні фахівці спеціально приїздили до Києва, аби спростувати цю інформацію.

— У листі від EAZA відмічено, що Київський зоопарк не відповідає європейським стандартам утримання та догляду за тваринами, і навіть не визнаний кандидатом на повернення в нашу асоціацію. Інформація на офіційному сайті зоопарку про те, що інспекція асоціації, проведена у серпні цього року, відмітила позитивні зрушення в його роботі — не відповідає дійсності, — зазначив президент організації з захисту тварин Великобританії, член EAZA Джон Руейн. — Керівництво EAZA обурене тим, що керівники зоопарку поширюють недостовірну інформацію про позитивні зміни.

Натомість генеральний директор зоопарку Світлана Берзіна прокоментувала «Дню», що членство в Європейській асоціації є лише формальним питанням і насправді Київський зоопарк і зараз є частиною європейської спільноти та плідно працює над реалізацією її програм.

— Щодо повернення формального членства у EAZA, то ця структура, хоча й поважна, але достатньо бюрократична. І за уставом цієї структури, організації, які були виключені, можуть повернути членство тільки через п’ять років, без попереднього надання статусу кандидата, тобто ми зможемо стати її членом тільки у 2012 році, — прокоментувала пані Берзіна. — Однак ми й далі продовжуємо співпрацю з асоціацією. У минулому році, що був присвячений збереженню амфібій, ми відкрили експозицію амфібій та провели декілька масштабних просвітницьких акцій, а просвітницька діяльність — одне з головних завдань зоопарків, згідно стратегії EAZА. У цьому році в межах кампанії EAZA зі збереження хижих тварин ми розпочали програму з реінтродукції карпатської рисі. Уже збудований вольєр, у якому ця тварина почуває себе майже як природному середовищі. Разом з Мюнхенським зоопарком ми розпочали програму щодо розведення коней Пржевальського. Під егідою EAZA ми беремо участь у програмах збереження та поновлення чисельності європейського зубра, дрохви, їжака вухастого та степового журавля. Також ЕАZА у цьому році стала активно залучати Київський зоопарк до природоохоронних та просвітницьких програм Асоціації.

Однак, на думку директора Міжнародного товариства захисту тварину «SOS» Тамари Тарнавської, в очах європейської громади ми виглядаємо як держава, що не вміє дбати про тварин.

— Якщо зоопарк є членом Європейської асоціації, він має можливість та перспективу розвитку, бо це передбачає поповнення новими колекціями, обмін звірами, наприклад, червонокнижними, а також обмін досвідом та знаннями між працівниками, інакше він ізольований від світу, — зазначила Тамара Тарнавська. — У жовтні в Лондоні була конференція міжнародних організацій захисту тварин, її учасники розглядали питання, що робити з Україною, яка ні на що не реагує і продовжує жорстоко поводитися з тваринами, незважаючи на підписані нею конвенції. Було прийнято рішення, що під будинками посольств України в європейських столицях будуть проводитися пікети, які організують міжнародні організації. І підстави для такого рішення дійсно є: протягом 2008—2009 року керівництво зоопарку повідомляло, що от-от добудують мавпятник, але нічого немає по сьогодні. Торік на зоопарк було виділено 100 мільйонів гривень з міського бюджету, куди і на що вони пішли — теж не видно.

На думку експертів, врятувати зоопарк зможе хіба що призначення нового керівництва, яке поліпшить умови утримання тварин. Для цього представники міжнародних організації захисту прав тварин за підтримки депутатів Верховної Ради України подали до Генеральної прокуратури України запит, де просять перевірити інформацію про порушення прав тварин та умови утримання їх у Київському зоопарку.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: