Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Зоря Віфлеємська» в Українському домі

12 січня, 2001 - 00:00

Незвичайні експонати виставки сакрального і народного мистецтва «Зоря Віфлеємська», розгорнутої в Українському домі з нагоди 2000-ліття Різдва Христового, — унікальні ікони XV-XX століть з Волині, Полісся, Карпат, Слобожанщини, Одещини та інших регіонів України. Всі вони зберігаються у фондах Державного музею народної архітектури та побуту України. Крім того, на виставці представлена церковна дерев’яна скульптура, традиційні старовинні різдвяні й новорічні атрибути — хрести, ліхтарі, вертепні шопки, вироби з тканини, соломи, дерева, кераміки, а також сучасний живопис на різдвяну тематику.

Емоційна домінанта виставки — покуть селянської хати, прикрашеної до Різдва вишиваними рушниками, з традиційними Дідухом і кутею. Як годиться до такого свята, заспівали й колядок (ансамбль українського фольклору «Берегиня», художній керівник — народний артист України Микола Буравський), прославляючи таїну народження спасителя людства Ісуса Христа.

Організатори виставки — Міністерство культури і мистецтв України, Національний комплекс «Експоцентр України», Українське товариство охорони пам’яток історії та культури та Український центр культурних досліджень — прагнули відкрити широкому загалу розмаїтий світ українських різдвяних сюжетів та особливості української ікони.

Як зауважив доктор філософії і мистецтвознавства Дмитро Степовик, українська професійна і народна ікона — це унікальне явище в усьому світі, бо тільки на наших іконах святі не відділені від простих людей, а навпаки, надзвичайно наближені до них. Це дає відчуття Бога в кожному з нас і є ознакою притаманній українській ментальності «філософії серця», як називав це явище Григорій Сковорода.

Олена БЕРЕГОВА
Газета: 
Рубрика: