Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зворотній бік екстриму

Найпопулярніші туристичні напрямки часто виявляються і найбільш небезпечними
4 липня, 2008 - 00:00

Крім кількості ресторанів у готелі та доглянутості пляжів, туристів усе більше починає непокоїти питання безпеки. У зв’язку з цим газета «Известия» вирішила нагадати, з якими неприємностями можна зіткнутися на літніх курортах.

За даними ЗМІ, по правову допомогу змушений звертатися кожний п’ятитисячний турист, який виїхав за кордон. Якщо узагальнити всі цифри, то вийде, що понад 40 тисяч осіб минулого року лишилися не зовсім задоволені своїм закордонним відпочинком.

Найпопулярніші туристичні напрямки, як правило, виявляються і найбільш небезпечними. Лідирує в цьому списку Єгипет — 55 смертей у результаті ДТП і нещасних випадків. У азіатських країнах найчастіше не щастить туристам в Індії (13 осіб померло через загострення хронічних захворювань, інфекційних хвороб, нещасних випадкiв, серед них на воді, й через розбійні напади), ще п’ять осіб зникло безвісти.

Та багатьох смертей можна було б уникнути, якби самі туристи дотримувалися елементарних запобіжних засобів.

Так, Олена Азарова, директор та інструктор PADI одного з дайв-клубів, попереджає, що дебютувати на відпочинку в ролі дайвера взагалі не варто.

Перший раз треба хоча б спробувати зануритися в басейні. Краще пройти курс OWD (Open Water Diver) для початківців. У Єгипті або Туреччині занурюються натовпом, часто нічого до пуття не пояснивши. Часто в дешевих пляжних дайв-центрах видають неякісне обладнання — наприклад, регулятор (прилад, за допомогою якого дихаєш), що вчасно не пройшов техобслуговування. Взявши такий регулятор, ти дихаєш і забруднюєш свої легені.

Та й узагалі, обладнання, що вчасно не пройшло техобслуговування, може підвести під водою. Наприклад, були випадки, коли на глибині лопався який- небудь шланг і починало вільно витікати повітря, — в такій ситуації дайверу доводиться екстрено спливати. У дайвингу є правила, дотримуючися яких не отримаєш травми й не загинеш. Досвідчений підводний гід обов’язково розповість про них перед зануренням.

Навіть якщо початківцю-дайверу повезло з інструктором і обладнанням, ризик не сплисти на поверхню все одно лишається. У тому ж Гоа туристи не раз бачили скатів. Тому багато хто вважає за краще плавати в басейні. Але чи варто тоді їхати до океану?

В туристичних агентствах також радять: не економте гроші на власному житті, вирушайте на екскурсії лише через офіційні турфірми. Вони хоча б несуть відповідальність за людей. І, звісно, не можна замовляти екскурсії на вулиці.

Людей, які відпочивають за принципом «вовків боятися — в ліс не ходити!», вирушаючи в екзотичні вояжі, можна зарахувати до першої групи ризику. Якщо людина їде в екваторіальну Африку, наприклад, у модну зараз Танзанію, не зробивши щеплення від малярії, вона сильно ризикує. Небезпечні інфекційні хвороби зустрічаються й у країнах Центральної Азії, Середземномор’я, Китаї, південних штатах США.

У Домінікані, на Кубі та в інших країнах Карибського басейну живе багато отруйних комах. Тож тим, у кого в переліку хронічних захворювань зазначається «алергія на укуси комах», про поїздки сюди краще забути.

Із наземними зміями також треба бути акуратнішим. Наприклад, їх дуже багато в Індії. Кобри там часто оселяються поруч із людиною — так їм легше знайти собі їжу. Тому слід запам’ятати золоте правило: якщо не знаєш, що за живність перед тобою, обійди її стороною. Ввечері на тропічних курортах краще ходити з ліхтариком, бо на стежку можуть виповзати скорпіони, змії. Це питання елементарної обережності.

Проте стерегтися слід не лише комах, але й цілком привабливих дівчат. За всієї популярності Таїланд зараз вважається однією з найбільш небезпечних країн для відпочинку. «Сексуальний тайський рай», за яким багато хто сюди й приїжджає, може обернутися зовсім уже несексуальним пеклом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, останнім часом у Таїланді стрімко зростає кількість венеричних захворювань.

Але навіть якщо ви не схильні до «випадкових зв’язків» і замість секс-туризму волієте туризм гастрономічний, безпека не гарантована. Наприклад, у Китаї велика ймовірність отруїтися місцевою кухнею...

Газета: 
Рубрика: