Учора в Брюсселі відбувся черговий 32-й саміт ЄС — Росія, який став незвичайним із декількох причин. По-перше, ця зустріч у верхах офіційних делегацій на чолі, з одного боку, з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу, а з іншого — президентом Росії Володимиром Путіним, замість звичних двох днів і традиційного бенкету тривала 2,5 години.
По-друге, як напередодні наголошували ЗМІ, події в Україні стали однією з центральних тем, яка обговорюватиметься на саміті ЄС-Росія.
Нагадаймо, ще на початку січня речник Єврокомісії оголосив, що «з огляду на останні події» всі заходи відбудуться протягом одного дня. І таким чином, цей захід з формального перетворився в неформальний.
Зі свого боку помічник російського президента Юрій Ушаков заявив напередодні саміту, що підписання будь-яких документів не планується. І в цьому чомусь Ушаков бачить позитив, що, мовляв, такі рамки зустрічі дозволять провести «неформальну, ґрунтовну, довірливу і відкриту бесіду зі всього спектру важливіших проблем, включаючи наше спільне бачення перспективи відносин Росія-ЄС». Разом з тим, помічник президента РФ сказав наступне: «Коли нам пояснювали причини звуження параметрів саміту, то підкреслювали необхідність поглибленого обговорення ключових питань, тому що у взаємовідносинах нагромадилось чимало проблем, у тому числі, очевидно, пов’язаних з реалізацією «Східного партнерства» і з урахуванням українського сюжету».
Наприкінці грудня президент Європейської Ради Херман ван Ромпей повідомив що планує обговорити з Володимиром Путіним тиск на Україну та інші країни Східної Європи. Однак, як зазначає Бі-Бі-Сі, представники російської сторони поки що не продемонстрували особливого бажання обговорювати ситуацію в Україні.
Тим не менш, останнім часом керівництво Росії часто коментує події в Україні і заявляє про втручання Заходу, а також достатньо безцеремонно обговорює українське питання з представниками інших країн. Підтвердженням цього є повідомлення російського МЗС про те, що за підсумками телефонної розмови глави МЗС Росії Сергія Лаврова з президентом Швейцарської Конфедерації, Начальником Федерального департаменту закордонних справ, Діючим головою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером обговорили політичне врегулювання кризи в Україні.
І, як вчора повідомило РІА Новості, «хоча ситуація в Україні офіційно в порядку дня не стоїть, європейські партнери заявляють, що мають намір підняти це питання. При цьому російська сторона відзначає, що ніяких спільних домовленостей Москви і Брюсселя з цього питання очікувати не варто — Росія не збирається нічого підписувати «за спиною» українських партнерів».
З іншого боку, в Європі зовсім по іншому дивлять на цю зустріч у верхах. Як пише Financial Times, в ЄС готуються до «жорсткого двобою з Путіним стосовно подій в Україні», оскільки вважають, що Москва відіграє чи не ключову роль у нинішній політичній кризі в Києві, і про це лідери ЄС мають наміри відкрито заявити російському лідеру. Видання також цитує неназваного європейського високопосадовця, який сказав наступне: «Цей саміт з Росією не є «звичайним діловим», і настав час поговорити відверто, можливо, зняти напруження і з’ясувати, як мають розвиватись наші відносини». Дипломат також сказав, що ЄС зосередиться з Путіним на використанні Москвою методів тиску на своїх сусідів, включно з Україною.
У Європейському Союзі вважають, що президент України Віктор Янукович у листопаді 2013 року відмовився від планів підписати угоду про асоціацію з ЄС в тому числі через тиск Кремля.
На момент підготовки номеру до друку, ще не було відомо про результати цього саміту, а також про те, яке враження справила на російського лідера відверта розмова з європейськими лідерами. Невідомо також і те, чи зможуть європейці у цьому «жорстокому двобої», як відзначила британська газета, вплинути на Кремль, щоб той перестав застосовувати тиск проти України і взагалі залишив її в спокої, не заважав реалізувати свої прагнення бути в європейській сім’ї.
До речі, російській владі треба звернути увагу і на слова політолога, колишнього радника у справах національної безпеки президента США Джімі Картера Збігнєва Бжезинського, який написав на своїй сторінці у Twiiter: «Росіяни прокиньтеся! Підтримувані Росією репресії в Україні в кінцевому підсумку призведуть до катастрофи у самій Росії». Не варто, нагадувати, що цей політолог передбачив падіння Радянського Союзу. Тому до його слів, мабуть, треба все-таки прислухатися.
Збігнєв БЖЕЗИНСЬКИЙ, політолог, колишній радник у справах національної безпеки президента США Джімі Картера:
«Росіяни, прокиньтеся! Підтримувані Росією репресії в Україні в кінцевому підсумку призведуть до катастрофи у самій Росії»