Ситуація абсолютно непрогнозована. Події змінюються мало не щохвилини. Але все одно не на користь заручників, яких із середи утримують в Московському театральному центрі на Дубровці. Вчора переговори з захопниками проводилися досить кволо. За словами російських силовиків, причиною цього було небажання терористів йти на контакт. «Вони знову відпочивають», — роздратовано розповідав один із представників кризового щтабу, що знаходиться неподалік від театрального центру. Федеральна служба безпеки Росії також заявила, що до організації теракту в Москві має безпосереднє відношення лідер чеченських сепаратистів Аслан Масхадов.
Оглянути заручників було дозволено двом лікарям — йорданському та російському. Вони, зокрема, повідомили, що захопники звільнили не всіх дітей. Коли лікарі попрохали відпустити хоча б тих, які потребують термінового лікування, терористи відмовили в цьому. Згодом стало відомо про звільнення восьми дітей. Червоному Хресту дозволили доставити необхідні ліки. Водою близько 700 заручників були забезпечені. «Стан людей майже спокійний. Ставлення майже нормальне», — розповів йорданський лікар Заке Ахмад. Терористи нібито вчора надавали можливість заручникам спілкуватися зі своїми рідними мобільними телефонами. «За ніч (із четверга на п’ятницю. — Ред. ) у заручників почався так званий «стокгольмський синдром». Заручникам роздані мобільні телефони для зв’язку з родичами, від яких вимагають організувати пікети в різних частинах Москви з вимогою припинити війну у Чечні», — заявив учора речник ФСБ Сергій Ігнатченко. «Стокгольмським синдромом» називають стан тих заручників, які проникаються ідеями терористів і навіть починають виявляти до них симпатію. Такий випадок стався під час захоплення банку у шведській столиці. Після завершення терористичної акції всі заручники відмовилися свідчити проти захопників. Більше того — одна із заручниць згодом одружилася зі своїм захопником. Родичі захоплених у московському театрі дійсно вийшли на вулиці Москви з вимогою до російського керівництва припинити війну в Чечні. Майже сімдесят близьких заручників вийшло вчора з демонстрацією на Красну площу. Цілком імовірно, що в такий спосіб терористи намагаються маніпулювати ситуацією, намагаючися, серед іншого, змусити власті утриматися від штурму театрального центру для визволення заручників.
Іноземних заручників, яких налічується 75 осіб, терористи зранку відпустити відмовилися. Хоч до місця події, згідно з умовою захопників, під’їхали всі дипломати відповідних посольств. Наступна зустріч дипломатів із терористами планувалася об 11-ій годині. Однак і того разу терористи не пішли на діалог. Найбільшою групою іноземних заручників залишається українська. Саме це стало причиною того, що Президент Леонід Кучма був змушений перервати свій візит до Хорватії і вчора повернувся до Києва. Під головуванням Кучми було проведено екстрене засідання щодо звільнення українців. У Верховній Раді вчора було вирішено заслухати доповідь про ситуацію в Москві державного секретаря МЗС України Юрія Сергєєва. Учора ж група народних депутатів Верховної Ради намагалася відбути до Москви. В неї ввійшли Андрій Шкіль, Рефат Чубаров та Тарас Чорновіл. Ініціативність народних обранців, схоже, порадувала далеко не всіх урядовців. Сергєєв з цього приводу підкреслив, що ті дії депутатів, які вже вжиті, можуть завдати шкоди звільненню заручників, у першу чергу громадян України. Тим часом депутати звернули увагу на те, що у Києві, можливо, не до кінця усвідомлюють можливі наслідки московоських подій. Рефат Чубаров у своєму виступі підкреслив, що Москва зараз має дві мети: отримати підтримку своїх дій у Чечні і звільнити заручників, причому він не певен, що проблема звільнення заручників для росіян головна. Для України ж, на думку депутата, одна мета — звільнення своїх громадян, і тому інтереси Києва і Москви в цьому не збігаються.
Як повідомили українські дипломати з Москви кількість громадян України, яких тримають у за- ручниках, складає 37 осіб. Проте назвати їх він відмовився, посилаючись на етичні міркування. Бороденков розповів, що в четвер українським дипломатам довелося викреслити прізвище зі списку заручників. Річ у тім, що одна українка перед самим початком мюзиклу «Норд-Ост» продала свій квиток. Українських заручників, як повідомлялося, виділено в окрему групу. Друга група — росіяни. Третя — решта іноземців. Українські дипломати поінформували, що з терористами їм так і не вдалося вийти на зв’язок, хоч таке побажання висловлювалося. Чи випустять українців разом із усіма іноземцями? За одними джерелами — не факт. Згідно з іншими, українців можуть відпустити раніше, ніж інших закордонних громадян. Учора ж в Україні було створено координаційний штаб на чолі з Леонідом Кучмою для відстежування ситуації у Москві. Після телефонної розмови Леоніда Кучми з Володимиром Путіним також було прийнято рішення, що до Москви поїде секретар Ради національної безпеки і оборони Євген Марчук для взаємодії з керівництвом сусідньої держави. Можливо, це сприятиме звільненню українських заручників.