Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Афганський пиріг ділять у Бонні

28 листопада, 2001 - 00:00

Афганські лідери намагатимуться домовитися про майбутнє країни, і насамперед про розподіл влади в Афганістані, на конференції, що розпочала свою роботу в Бонні. Напівсекретність, в атмосфері якої проходитимуть переговори, ще не означає, що сторони дійдуть якихось історичних рішень. Президент Афганістану Бурхануддін Раббані до Бонна не приїхав, а напередодні конференції заявив, що вирішальні переговори про майбутнє країни мають проходити тільки в самому Афганістані. Немає в боннській урядовій резиденції «Петерсберг» і колишнього афганського короля Захір Шаха — екс-монарха представляє його онук.

ООН, під егідою якої відбувається конференція, наполягає на тому, що іншої нагоди сісти за стіл переговорів для лідерів Афганістану може не трапитись. ООН намагається переконати учасників переговорів у необхідності розміщення на території Афганістану міжнародних сил безпеки. Досі афганські лідери давали зрозуміти, що не вважають такий крок за потрібний, хоча, звичайно, не заперечуватимуть проти бажання Заходу. Учасники переговорів також повинні домовитися про створення перехідної адміністрації, що керуватиме країною до скликання традиційних зборів старійшин «Лоя Джирги», які остаточно затвердять майбутню систему розподілу влади в країні.

В самому Афганістані Північний альянс потроху призвичаюється до ролі пануючої сили. ООН та США бояться, що ватажки пуштунських племен, які становлять близько половини населення країни, не терпітимуть влади цього таджицько-узбецько-хазарейського альянсу. Вашингтон був би радий бачити в керівництві Афганістану екс-короля Захір Шаха, Росія схильна підтримувати президента Раббані. А поки в Бонні збиралися учасники конференції, президент Росії Володимир Путін повідомив, що 12 російських військово- транспортних літаків розвантажились на авіабазі Баграм неподалік від Кабула. Як передає Бі-Бі-Сі, разом з представниками МНС РФ в Афганістані висадилися представники будівельних служб, фахівці та дипломати, які займуться відбудовою диппредставництва Росії в афганській столиці. Головою координаційної групи російських міністерств призначено міністра оборони Росії Сергія Іванова. До кінця тижня в Кабул приїдуть 88 російських фахівців, які розгорнуть гуманітарний центр, де окрім дипломатів і будівельників працюватимуть сапери, рятувальники й лікарі з досвідом роботи в гарячих точках. З початку військової операції антитерористичної коаліції в Афганістані Москва відправила до цієї країни 210 тонн гуманітарних вантажів.

Росія також збирається взяти участь у відновленні афганської економіки — доріг, енергосистеми. Як припускає Бі-Бі-Сі, не виключено, що в Москві замислюються над перспективою побудови через Афганістан газовопроводу з Центральної Азії до пакистанських портів на узбережжі Індійського океану.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: