Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Акаєву пропонують відставку

30 березня, 2005 - 00:00
УЧОРА В ІНТЕРВ’Ю «ЭХУ МОСКВЫ» АСКАР АКАЄВ ЗАЯВИВ, ЩО ВВАЖАЄ СЕБЕ ЄДИНИМ ЗАКОННИМ ПРЕЗИДЕНТОМ. ЗАРАЗ ВІН ЗНАХОДИТЬСЯ У ПІДМОСКОВ’Ї. НА ФОТО — ПРОТЕСТИ В БІШКЕКУ ТРИВАЮТЬ / ФОТО РЕЙТЕР

Президент Аскар Акаєв, який втік від акцій громадянської непокори в Киргизстані, попросив нову владу країни не переслідувати його прибічників. Друге за час подій у Киргизії звернення Акаєва з вигнання більше не містить твердження про те, що він залишається президентом і має намір повернутися до країни. Однак у ньому немає й заяви про відставку, повідомляє Рейтер.

«Я вимагаю припинити переслідування осіб, які на державній службі виконували свої обов’язки відповідно до Конституції й законів. Одночасно припинити моральні знущання й фізичні погрози на адресу людей, які пов’язані зі мною або членами моєї сім’ї родинними й дружніми зв’язками», — йдеться в заяві, надісланій до киргизького національного агентства Кабар.

Новий парламент країни, який у понеділок прийняв на себе відповідальність за законодавчу підтримку сил, що прийшли до керівництва, виступив за переговори з президентом Аскаром Акаєвим, щоб забезпечити легітимну передачу влади. Раніше в понеділок двопалатний парламент Киргизстану старого скликання оголосив, що припиняє роботу. У країні триває період нестабільності після того, як 24 березня багатотисячний натовп демонстрантів узяв штурмом резиденцію уряду, а президент Акаєв врятувався втечею. «Нам треба створити спеціальну державну комісію з участю представників конфліктуючих сторін», — сказав на брифінгу спікер нового парламенту Омурбек Текебаєв. «Ця авторитетна комісія має провести переговори з Акаєвим. Він формально залишається президентом. Така зустріч можлива й реальна», — сказав Текебаєв. Комісію планується створити протягом кількох днів. За словами спікера, від формального президента необхідна формальна згода піти у відставку — тільки після цього можна призначати нові вибори. Колишній парламент у суботу призначив президентські вибори на 26 червня.

Акаєв, якому Росія обіцяла політичний притулок, у п’ятницю поширив через сайт киргизького національного агентства Кабар заяву, назвавши своє повалення антиконституційним переворотом, а вигнання — тимчасовим. Текебаєв визнав, що в разі формальної відмови Акаєва від відставки, парламент усе ж таки може призначити нові вибори, хоча це й суперечить Конституції. «Якщо президент Акаєв не погодиться (піти у відставку), ми можемо призначити нові вибори. Але ці вибори також незаконні», — сказав спікер.

Нова влада, чиї зусилля підтримали Росія й Організація з безпеки та співробітництва в Європі, намагається ліквідувати викликану зміною керівництва нестабільність у Киргизстані. Опозиція призначила виконуючим обов’язки глави держави Курманбека Бакієва, який, у свою чергу, має намір балотуватися в президенти на виборах. Спікер Текебаєв вважає, що невизначеність у владних структурах загрожує цілісності країни. «Сьогодні маємо двох президентів, два парламенти, в деяких областях — три- чотири губернатори, — сказав він. — Нам треба повернутися на конституційний шлях». Раніше він закликав парламентаріїв визнати статус Бакієва як в.о. глави держави.

Газета: 
Рубрика: