За історію українсько-колумбійських відносин Альберто Баррантес став другим послом, який представляє Колумбію в Україні і резиденція якого розташована у Варшаві. В ексклюзивному інтерв’ю «Дню» колумбійський посол після вручення вірчих грамот українському Президенту розповів, чому колумбійці прагнуть обрати нинішнього президента Урібе на третій термін.
— На жаль, ми не можемо відкрити повномасштабне посольство в Україні. Тим не менше, хочу відзначити, що Україна є важливою країною для Колумбії, ми хочемо посилити відносини між Колумбією та Україною. Ми зміцнюємо економічні й торговельні відносини. Для нас важливо мати присутність в Україні, щоб демонструвати нашу країну, нашу культуру. Наші країни далеко одна від одної, але завдяки відкритості економіки і світу ми маємо кращу комунікацію, стаємо ближчими і можемо зміцнювати відносини. Ваша країна перебуває в перехідному періоді і намагається розвивати економіку. Наскільки я знаю, ви справляєтесь з власними проблемами. Наші країни мають приблизно одинакові розміри та чисельність населення. Ми хочемо забезпечити зростання економіки і збільшити присутність у світі.
— Пане посол, ваша країна запровадила американську систему правління. Чи допомагає така система консолідації суспільства й політичній стабільності?
— Справді, наявність двох палат, інституту президентства і незалежної судової влади — все це забезпечує консолідацію демократії. Колумбія — латиноамериканська країна, в якій є всі демократичні інститути, вибори відбуваються раз на чотири роки. 1991 року на конституційному референдумі у нас було модернізовано Конституцію відповідно до сучасних умов. Зокрема, було створено Конституційний суд, запроваджено багатопартійну систему і введено виборність губернаторів і мерів, які раніше призначалися указами президента. Все це допомогло зміцнити базу демократії.
— Тобто у вас не буває випадків розпуску парламенту чи однієї з палат?
— У нас неможливо розпустити парламент, який працює відведений Конституцією чотирирічний термін.
— Добре, а зважаючи на зрілість вашої політичної системи, чому досі уряду не вдається запровадити конституційний порядок на всій території країни?
— Справді, на території нашої країни досі діють «Революційні збройні сили Колумбії» (FARC) — ліворадикальне марксистське угруповання, яке виникло наприкінці 50-х років внаслідок розколу політичних сил. Але згодом це угруповання перебрало на себе бізнес із продажу маріхуани, кокаїну, фактично забувши мету, заради якої воно було створено. Певний час це угруповання виглядало як сила, що захищає інтереси знедолених. Але зрештою і в Європі зрозуміли, що це терористична організація, яка займається наркоторгівлею і тероризмом, скоює злочини проти мирного населення, зокрема вбиває мирних фермерів і відбирає їхню власність.
Тривалий час колумбійська армія програвала війну краще спорядженим силам FARC. Ситуація змінилася, коли уряд почав співпрацювати зі США, які були основним споживачем наркотиків, в рамках «Плану «Колумбія». Тоді ситуацію вдалося дещо переломити та ізолювати партизанів у певних регіонах. Але вони продовжували займатися наркотиками і терором мирного населення. Через страх перед повстанцями люди покидали поселення і втікали в міста.
Справжній перелом у боротьбі з FARC стався з приходом до влади президента Урібе, який запропонував політику демократичної безпеки.
Урібе заявив про намір повернути населення в покинуті території, відновити там діяльність шкіл, шпиталів, поліції, органів самоуправління. Зараз усі ці інститути працюють, і люди стали повертатися на свою батьківщину. Уряд знищує плантації коки, лабораторії з виробництва наркотиків. Кожного дня у новинах можна почути про вилучення наркотиків, ліквідацію лабораторій, затримання повстанців, наркобаронів. За ініціативою Урібе було ухвалено спеціальний закон-амністію повстанцям, які добровільно здадуть зброю. Якщо за звичайним законодавством повстанцю могло світити, скажімо, 20 років, то за амністійним законом він може отримати вісім-десять років. Звичайно, його зізнання перевіряється прокурором, рішення виносить суд.
За останніми даними, майже 50 тис. повстанців добровільно здалися і тепер інтегруються в суспільство. Однак чимало партизанів, побоюються покарання, серед них є й такі, які бояться, що FARC вб’є їхні родини, якщо вони здадуться владі.
Ніхто не знає точної кількості партизан. Але можна сказати, що їм зараз доводиться досить скрутно. Вони переховуються у джунглях, які, до речі, займають 51 відсоток території Колумбії. Повстанцям важко отримувати зброю, їжу, вони мають проблеми зі здоров’ям.
— Але ж повстанці й досі демонструють свою силу, зокрема, вони нещодавно намагалися вбити міністра оборони вашої країни...
— Важливо, що наша армія є більше підготовленою для боротьби з повстанцями. У нас добре налагоджена розвідувальна служба, є супутники. Все це допомагає визначати місцезнаходження повстанців. І підтвердженням цього є те, що спроба вбити міністра оборони була розкрита. Правоохоронці схопили десятьох партизанів, які намагалися скоїти замах на міністра. Також було попереджено замах на директора провідної медіа-компанії, прокурора країни.
— Мабуть, боротьба з повстанцями повністю перекреслила сферу туризму?
— Так у 90-х роках ми втратили наш туризм. Тоді всі говорили, що Колумбія небезпечна для туристів. У ті часи особливо небезпечно було за межами міст. Але ми відновили країну і безпеку для колумбійців. За три роки ми відбудували туристичну інфраструктуру. І туристи почали повертатися. Зараз ми щороку приймаємо понад 2 млн. туристів. Досить важливим є морський туризм. Нашу країну омиває Карибське море і Тихий океан, поблизу Панамського каналу. До нас знову стали прибувати туристичні лайнери. Торік ми прийняли 161 лайнер зі 150 тис. туристів на борту. Найбільше туристів прибуває з США, хоча десять років тому це було неможливо. Таким чином, політика демократичної безпеки відновила туризм. Ми хочемо прийти в Україну, щоб прямо звідси доправляти українських туристів до Колумбії.
У нашій країні немає такого поняття, як чотири пори року. У нас однакова погода протягом року, все залежить від того, де ви перебуваєте. У горах дуже холодно, завжди лежить сніг, що забезпечує лижний туризм. А на березі моря дуже спекотно — температура становить 35—38 градусів тепла. Наша природа є дуже різноманітною. У нас багато видів птахів, тварин, квітів, риб. Ми вирощуємо найкращу каву в світі й також другі в світі після Нідерландів експортери квітів.
— Пане посол, чи не вважають у вашій країні небезпечними тенденції, що проявляються в сусідніх країнах: Венесуелі та Еквадорі, де при владі перебувають ліві?
— Так, політичні тенденції в Латинській Америці змінилися. Наприклад, у Сальвадорі до влади прийшов колишній партизан. Такі тенденції важливі. Але для Колумбії, члена багатьох міжнародних організацій, не становить загрози те, що ліві сили перебувають при владі у Венесуелі та Еквадорі. Ми намагаємося працювати з ними, підтримуємо контакти з президентом Чавесом. Ми маємо досить довгий кордон із Венесуелою та Еквадором. Венесуела є більшим, ніж Еквадор, торговельним партнером Колумбії. У нас свої ідеї, у Венесуели — свої. Венесуела заявляє, що капіталізм є поганим для розвитку країни і США експлуатують нас. Вони думають таким чином. Для нас завдання — консолідувати торгівлю, внутрішній та регіональний ринок. Але іноді Чавес заявляє, що він не хоче працювати з андською спільнотою, бо вона зв’язана з США. А ми заявляємо, що для нас найбільш важливим партнером є Сполучені Штати, які багато купують у нас. Наступним партнером є ЄС. А якщо говорити про окремі країни, то другим торговельним партнером після США є Венесуела. Ми продаємо Венесуелі дуже багато продовольства.
— Але чи немає у вашій країні відчуття, що ліві ідеї можуть загрожувати демократичному розвитку країни? Наприклад, саме так сприймається проведення референдуму у Венесуелі, який дає право Чавесу обиратися президентом декілька разів.
— Останні чотири-шість років у нас була велика активність лівих партій, які брали участь у виборах і зараз мають мера в Боготі. Але зрештою люди зрозуміли, що соціалізм не кращий спосіб для розвитку країни. В Колумбії люди стають все більш розбірливими щодо партій. Вони краще розбираються в політиці й менше звертають увагу на політичні погляди кандидата. На виборах люди більш оцінюють професійні якості кандидатів. Наприклад, президента Урібе підтримували представники всіх партій. І його було переобрано. Люди вважали його діяльність фантастичною. Країна за його президентства розвивалась, безпека громадян посилювалась. Торік зростання колумбійської економіки становило 7,5 відсотка. І люди тепер порушують питання, щоб його залишити на третій термін. А згідно Конституції президент, може обіймати посаду лише два терміни. Тож люди пропонують змінити Конституцію, щоб дати йому можливість бути обраним ще раз.
Президент заявляє, що це буде порушенням демократії. В Колумбії є багато людей, які можуть прийти до влади. Але люди хочуть, щоб саме він обіймав посаду президента. Вони вже зібрали шість мільйонів підписів за те, щоб Урібе залишався на посаді президента. Люди вимагають провести з цього питання референдум. Це свідчення того, що політика Урібе в сфері демократичної безпеки приносить фантастичні результати. Для країни важливе продовження цієї політики, з президентом Урібе чи без нього. Якщо така політика продовжуватиметься, то ми з часом покінчимо з повстанцями і в країні остаточно буде встановлено мир.
Довiдка «Дня»
Республіка Колумбія — держава на північному заході Південної Америки. Ця країна майже повністю забезпечена нафтою, вугіллям, гідроелектростанціями та експортує каву, сиру нафту і нафтопродукти, банани та квіти. Основними статтями імпорту Колумбії є станки, автомобілі, залізо і сталь, хімікати, пшениця.