Результат другого туру президентських виборів у Словаччині став несподіванкою, а багатьом приніс полегшення після серйозних побоювань, що державу очолить колишній авторитарний прем’єр Владімір Мечіар. Він програв, натомість переможцем став його колишній соратник Іван Гашпарович. Спостерігачі були вражені великим розривом між кандидатами — за Гашпаровича проголосували майже 60% виборців, за Мечіара — 40%.
Новий президент Словаччини — суперечлива політична фігура. Лише два роки тому він відколовся від партії екс-прем’єра «Рух за демократичну Словаччину» й створив власну, з дуже подібною назвою — «Рух за демократію». Юрист за освітою, Іван Гашпарович був генеральним прокурором Чехословаччини, поки 1992 року не приєднався до харизматичного націоналіста Мечіара. Очоливши парламент Словаччини після «розлучення» двох країн, він заслужив репутацію «правої руки» прем’єра. На думку багатьох словаків, на Гашпаровичі, так само, як і на Мечіарі, лежить відповідальність за те, що поки інші центральноєвропейські країни просувалися на шляху до ЄС та НАТО, Захід звинувачував словацьке керівництво в корупції, неповазі до свободи слова, переслідуванні опозиції. Хоча сьогодні Словаччина приєдналася до Північноатлантичного альянсу, а зовсім скоро стане членом і Європейського Союзу, громадяни країни розчаровані політикою нинішнього уряду. Кандидат від урядової коаліції Едуард Кукан до другого туру не пройшов. Зважаючи на те, що двох фіналістів багато хто був ладен охарактеризувати відомою фразою — «оба хуже», існували побоювання, що явка під час другого туру буде вкрай низькою. Втім, 43,5% словацьких виборців все ж таки скористалися своїм правом голосу — більше, ніж обіцяли найоптимістичніші прогнози. Очевидно, що переважна частина словаків прийшла на виборчі дільниці проголосувати проти Мечіара.
Утім, новий президент Іван Гашпарович вже вибачився перед громадськістю за помилки минулого. Під час своєї передвиборної кампанії він відкрито заявляв, що не любить, коли його називають суперечливим політиком. «Я не суперечливий, я вмію прислухатися до інших думок. Я намагаюся не бути авторитарним», — казав він. Тепер, навіть із більш прийнятним для Заходу президентом Гашпаровичем, на словацький уряд чекають непрості часи. Криза в коаліції, втрата парламентської більшості можуть призвести до відставки кабінету Мікулаша Дзуринди. У перші тижні й місяці членства в Євросоюзі словацькому політикуму доведеться шукати нові шляхи реалізації соціально-економічних реформ.