Учора, в рамках Восьмого міжнародного фестивалю журналістики, який відбувався в столичному «Українському домі», відбувся брифінг генерального секретаря Міжнародної федерації журналістів Айдена Уайта. Як повідомляв учора «День», ця організація звернулася до воюючих сторін в Іраку із закликом не стріляти в журналістів, які працюють у бойових умовах. «Сьогодні на цій жахливій війні працює близько 1000 журналістів. У таких жорстких умовах захист прав журналістів — основне питання», — вважає А. Уайт.
Генсек МФЖ заявив, що роль мас-медіа полягає у наданні громадськості всебічної інформації про хід війни. «Чи достатньо мас-медіа США зробили для запобігання війні в Іраку? Ні», — відзначив А. Уайт. Він сказав, що дуже часто у різних країнах журналісти дотримуються позиції уряду, як це сталося в США чи в Іраку. А. Уайт зазначив, що «журналіст не повинен пропонувати себе у ролі машини пропаганди».
Причину неповної інформованості громадськості про хід бойових дій пан Уайт пояснив тим, що більшість журналістів пересуваються з військовими батальйонами і тому втрачають свої права, захищені Женевською конвенцією, втрачають свободу пересування і опиняються під контролем військових. «Ці журналісти повинні підкорятися військовій цензурі. Важко уявити можливість професійної роботи журналістів у таких умовах», — зазначив генсек МФЖ. А. Уайт передбачив, що громадськість повинна зачекати, щоб отримати повну інформацію про воєнні дії в Іраку.
Звільнення відомого американського журналіста Філа Донах’ю американські ЗМІ коментували низьким рейтингом його програми, але він сам пов’язує свою відставку з особистою позицією проти війни в Іраку. Айден Уайт, коментуючи це, сказав: «Цей випадок говорить про неповну свободу ЗМІ у будь-якій країні. Журналісти повинні стояти на варті свободи слова. Якщо цього не буде, то вже здобуті свободи буде втрачено. Тому ваше занепокоєння щодо рівня свободи слова в США виправдане. Я прихильник того, що кожен журналіст може висловити свій погляд на війну — це наш професійний обов’язок. Найголовніше — знайти чітке розмежування між коментарями й інформуванням».