Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Американські претенденти на посаду президента складають іспит із зовнішньої політики

1 грудня, 1999 - 00:00

Першим власну зовнішньополітичну програму виголосив син колишнього президента США Джорджа Буша — Джордж Буш-молодший, губернатор Техасу. Щоправда, перед цим він зробив невеликий прокол — у телевізійному шоу цей претендент правильно назвав лише одного із чотирьох лідерів країн світу, в яких відбуваються збройні конфлікти.

Колишній сенатор-демократ, ветеран сенатського комітету з розвідки Білл Бредлі, опинившись в подібному становищі, майстерно викрутився — він відмовився відповідати на такі каверзні запитання. Позавчора ввечері Бредлі виклав власне бачення зовнішньої політики перед студентами університету імені Тафтса в штаті Массачусетс. У півторагодинній промові він заявив, що Рейган, Буш і Клінтон всі разом є відповідальними за політику, яка не заохотила проведення економічних реформ в Росії. В інтерв'ю газеті «Нью- Йорк Таймс» він стверджував, що творці американської політики не встигають за плином часу: «Нині дуже часто ми використовуємо політику, призначену для світу, що не існує». Нинішню адміністрацію Білого Дому Бредлі звинуватив у тому, що переговори про скорочення стратегічних ядерних озброєнь зайшли в глухий кут. І якщо його оберуть президентом, він розпочне переговори про подальше скорочення ядерних боєголовок до 1000 чи 2000, попри те, що російська Дума не ратифікувала договір СТАРТ-II. Подібно до Буша- молодшого, Бредлі засудив насильство в Грозному, зазначивши, що ми не можемо заплющувати очі на те, що відбувається в Чечні. І сказав, що США не повинні надавати чергової позики Росії, поки триває війна в Чечні.

Бредлі на противагу головному кандидатові від демократичної партії віце-президенту Елу Гору, вважає, що Америка не повинна бути жандармом світу. Він обіцяє розв'язувати глобальні конфлікти за допомогою торгівлі й дипломатії замість сили. Хоча й не виключає обмеженого використання військових, коли йтиметься про життєво важливі американські інтереси — постачання нафти й основні американські цінності — права людини.

Щоправда, наразі не сказав свого слова головний претендент у середовищі демократів — Ел Гор. Цей політик, вочевидь, постарається скористатися в рамках своєї кампанії зустрічами з президентом України та Казахстану, аби потім сказати, що він має реальний вплив на зовнішню політику. Можливо, серед демократів теж спрацює шаблон, що коней на переправі не міняють, і вони виставлять на перегони досвідченого політика. Речник Гора Крис Лехане зокрема зазначив: «Ми не можемо ризикувати, аби президент вчився на роботі».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: