Учора у Сполучених Штатах Америки відбулися вибори президента. Сьогодні вранці вже будуть відомі попередні результати.
Ще напередодні їх не могла передбачити жодна соціологічна компанія, оскільки президент-республіканець Джордж Буш та сенатор-демократ Джон Керрі мали фактично однакову підтримку населення у 48%. Однак підсумок виборів залежатиме не від загальної підтримки виборців, а від голосів виборщиків від кожного штату. Фактично долю виборів вирішуватимуть ті штати, що остаточно не визначилися з підтримкою того чи іншого кандидата. Їх декілька, однак «найвпливовішими» вважаються Огайо, Пенсильванія та Флорида. І якщо Огайо, за останніми опитуваннями, таки визначився на користь Буша, а Пенсильванія — на користь Керрі, то Флорида продовжує викликати занепокоєння американських експертів. Штат, симпатії якого поділені навпіл, у 2000 році під час боротьби Джорджа Буша та Альберта Гора став каменем спотикання між партіями. Повторний підрахунок голосів у Флориді віддав перевагу Джорджу Бушу, але демократи й досі стверджують, що у них було вкрадено перемогу. Саме тому обидва кандидати закликали виборців суперечливого штату проголосувати заздалегідь — для більшої певності у правильності підрахунків. Проте аналітики все ж таки схильні чекати появи «привиду 2000 року» у Флориді.
Утім, незалежно від того, хто стане переможцем, основним завданням наступного президента стане об’єднання розділеної нації. Американці мають кардинально протилежні погляди на основні тези, якими спекулюють кандидати. З одного боку, їм імпонує «воєнний лідер», який уперто веде війну з тероризмом, що є основною загрозою національній безпеці. З другого — агресивна зовнішня політика Вашингтона у світлі дедалі жорстокішого протистояння в Іраку схвалюється далеко не всіма. Рівень підтримки кандидатів свідчить про те, що Америка сьогодні розколота рівно навпіл. На думку експертів, такого розколу суспільства не спостерігалося з 1968 року, коли американці розділилися у ставленні до війни у В’єтнамі. Саме тому на цих виборах очікується дуже висока явка виборців — понад 60%.
У будь-якому випадку питання зовнішньої політики залишиться основоположним для нового президента, оскільки жоден із кандидатів не висловлювався за виведення військ з Іраку. Якщо президентом стане Джордж Буш, то вже в лютому 2005 року він проситиме в Конгресу додаткових $70 млрд. для проведення військових операцій в Іраку та Афганістані, продовжуючи свій політичний курс. Для Джона Керрі, на думку експертів, у разі перемоги буде проблематичним наполягати на вирішенні внутрішніх проблем. За попередніми прогнозами, республіканцям, 90% яких повністю підтримують політику Буша, вдасться зберегти більшість у Конгресі.
Поки що ми можемо запропонувати тільки курйозний прогноз щодо того, хто стане наступним президентом США. У переддень виборів, 1 листопада, усі провідні газети Шрі- Ланки вийшли зі шпальтою, де на правах реклами було розміщено привітання з перемогою Джорджу Бушу. Щирий прихильник чинного президента, цейлонський комерсант витратив на рекламу близько $9600, що складає майже десятирічний заробіток пересічного жителя Шрі- Ланки. Цікаво, чи допомогла така моральна підтримка Джорджу Бушу?..