Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Антитерористичний вир

29 вересня, 2001 - 00:00

Станом на вчорашній день до тимчасової кризової групи при МЗС України надійшло 349 звернень із проханням встановити місцезнаходження родичів та близьких, які 11 вересня могли опинитися в епіцентрі терактів у США. Про це «Дню» повідомив в. о. начальника прес- служби зовнішньополітичного відомства Сергій Бороденков. Місцезнаходження 169 осіб уже вдалося встановити, повідомив він. Досі невідомо нічого про долю двох громадян України, один із яких працював у Всесвітньому торговельному центрі, а інший — прийшов туди на працевлаштування якраз, коли у хмарочоси врізалися літаки, керовані терористами. Українське посольство в Пакистані, за словами Бороденкова, продовжує працювати. Раніше повідомляли в МЗС, що частина дипломатів, діти та дружини членів диппредставництва України в Ісламабаді відбула на батьківщину у зв’язку з можливістю виникнення непередбачуваних ситуацій.

Тим часом Федеральне бюро розслідувань США вперше повідомило про те, що дехто з 19 підозрюваних у здійсненні терактів 11 вересня пов’язаний із організацією «Аль-Каїда», яку очолює Осама бен Ладен. ФБР також поширило фотографії підозрюваних, а заодно визнало, що достовірної інформації про названих осіб не має, закликаючи розпізнати людей, зображених на фотографіях. У той же час Штати продовжують найбільшу за останні десять років мобілізацію збройних сил країни, розширюючи число резервістів. На сьогодні їхня кількість становить більше 16300 осіб. Проте американський президент відкинув підозри нібито США збираються вдатися до військових дій уже найближчим часом. Поки що Вашингтон готовий використовувати інші наявні заходи — фінансові, дипломатичні, аби змусити афганський рух Талібан видати головного підозрюваного у справі «кривавого вівторка» бен Ладена. «Ми використовуватимемо могутність Сполучених Штатів», — наголосив Джордж Буш під час своєї поїздки до Чикаго.

Мер Нью-Йорка знову оприлюднив кількість загиблих унаслідок атак на Всесвітній торговельний центр. Кількість зниклих безвісти тепер становить 5960 осіб на противагу повідомленим раніше 6347 особам. США наразі продовжують формування міжнародної коаліції у боротьбі з тероризмом. Країни Європейського Союзу, за повідомленням «Рейтерс», визнали як «легітимну» можливу відплату Вашингтона. «Ми звернулися з проханням до американської адміністрації і американського президента надати список можливих завдань для нас, які ми могли б виконати», — заявив прем’єр-міністр Бельгії Гі Верхофстадт, чия країна утримує зараз президентство в ЄС. США вже надали Організації Об’єднаних Націй проект резолюції з вимогою країнам світу заморозити банківські рахунки усіх, причетних до «терористичних актів». Буш перед цим розпорядився заморозити рахунки 27 приватних осіб і організацій, включаючи і «Аль-Каїду».

Таліби між тим відмовляються повідомити, де переховується бен Ладен. Тисячі цивільних жителів Афганістану втікають з місць постійного проживання, боячись нападу США. Учорашня ж американська газета «Ю-Ес-Ей Тудей» повідомила, що в Афганістані упродовж двох тижнів уже перебували сили спеціального призначення США. Із конфіденційних джерел газеті стало відомо, що, починаючи з 13 вересня, американські диверсійно-десантні загони висадилися в Афганістані для виконання спецоперації — зловити або вбити саудівського екстреміста бен Ладена. Після того як елітним силам США не вдалося досягти мети, Вашингтон звернувся до інших країн для надання розвідницької інформації. У Пентагоні, повідомило агентство Рейтерс, газетну статтю відмовилися коментувати.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: