Австралiю очікує далеко не екзотичний політичний скандал за прикладом тих, які й досі не вщухли в США і Великій Британії. Колишній високопоставлений співробітник австралійської розвідки Ендрю Вілкі звинуватив уряд своєї країни у перебільшенні іракської небезпеки.
Учора в Австралії розпочалося парламентське розслідування, під час якого депутати спробують докопатися до істини, чи насправді уряд обдурив своїх співвітчизників. Так само як громадяни в Штатах і Британії, австралійці також не вірять у володіння Іраком зброєю масового знищення. Згідно з останніми соціопитуваннями, чимало громадян Австралії упевнені у підтасовці розвідувальних даних. Ендрю Вілкі став першим австралійським політиком, котрий у відкриту заявив про прикрашання і недолугість наданих раніше урядом розвідданих. Перед початком воєнних дій в Іраку прем’єр-міністр Австралії Джон Говард запевнив парламентаріїв, що Саддам Хусейн був готовий перепродати зброю масового знищення терористам. Учора керівник австралійського уряду підкреслив, що виголошені ним причини для початку війни були «щирими» і грунтувалися на «непідробній» інформації, яка була доступна на той час. За кількістю солдатів (2 тис. осіб), присутніх у Перській затоці під час війни, Австралія була третьою країною після США і Британії. Більшу кількість вояків Канберра відправляла за кордон тільки в часи В’єтнамської війни. Джон Говард перед пресою тримався досить спокійно, не сумніваючись у незмінності свого перебування в прем’єрському кріслі. Попри те, що 36% австралійців вважають себе обдуреними урядовими маніпуляціями щодо Іраку, вони не наполягають на зміні прем’єр-міністра.
Очікується, що результати сенсаційного розслідування в Австралії стануть відомі не раніше 2 грудня. Критики, утім, побоюються, що правда у найближчі роки навряд чи стане відомою, оскільки усі слухання щодо «іракського досьє» Канберри відбуваються в закритому режимі. Керівник спеціально створеної комісії для здійснення слідства Девід Джалл заявив Бі-Бі-Сі, що окремі матеріали у разі оприлюднення можуть бути використані проти Австралії її ворогами. Депутат закликав довіряти розслідування, незважаючи на те, що переважну більшість слідчої комісії становлять представники проурядових партій.
ДО РЕЧІ
Рада Безпеки ООН провела у четвер перші консультації щодо пропозиції США та Великої Британії виробити та прийняти проект нової резолюції щодо Іраку. Цей документ має передбачати активнішу роль міжнародного співтовариства в арабській країні. Постійний представник США при ООН Джон Негропонте заявив, що члени Ради Безпеки вимагали намітити графік завершення військової окупації Іраку. Він висловив думку, що визначати такий розклад нереально. У разі схвалення проекту резолюції свої війська до Іраку зможуть відправити Індія, Туреччина, Пакистан та деякі інші країни, які зараз обумовлюють цей крок необхідністю виступати під егідою ООН.