Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Багатим — Генуя, бідним — Занзібар

24 липня, 2001 - 00:00

У той час, поки лідери «Великої вісімки» підводили підсумки саміту в Генуї, делегати найбідніших країн світу почали вчора конференцію на танзанійському острові Занзібар. За попередніми оцінками, наслідки зустрічі можуть бути різними. У тому числі не виключається зрив майбутнього раунду переговорів про подальшу лібералізацію торгівлі в рамках ВТО. Як передають світові інформагенції, підготована на форумі декларація, котру країни-учасниці мають намір покласти в основу своєї політики, здатна заблокувати подальше просування в суперечливих питаннях зняття торгових бар’єрів.

Особливо хвилює африканських делегатів питання про розширення експорту сільськогосподарської продукції, де зайнята переважна більшість населення даних країн. Зокрема, найбідніші країни, до числа яких входять держави з доходом на душу населення менш $900 і чисельність яких на сьогоднішній день складає 49, незадоволені тим, що у разі успіху переговорів у рамках ВТО, їхнє сільське господарство виявиться відкритим для нічим не стримуваної конкуренції з боку світових монополістів і транснаціональних компаній. Ні для кого не секрет, що низькопродуктивне виробництво найбідніших країн не може конкурувати з продукцією фермерів iз Європи та США, що мають істотну перевагу, отримуючи великі субсидії від своїх урядів.

Як видно, прийняте «вісімкою» рішення про списання боргів вищезгаданих країн на суму $53 млрд. буде одним з аргументів на користь ВТО, що планує провести черговий раунд переговорів у листопаду нинішнього року. Не слід забувати, як правило, списання боргів означає, що більше несумлінному позичальнику в борг не дадуть. Однак у даному разi тут має місце «акт добродійності». Як відзначив хазяїн зустрічі, міністр торгівлі Танзанії Ідді Сімба у своєму iнтерв’ю телекомпанiї Бi-Бi-Сi, принести процвітання найбіднішим націям світу буде можливо тільки за умови, що всі країни будуть дотримуватися принципів глобальної торгівлі.

Тетяна ГРИНЬ
Газета: 
Рубрика: