«Нам кортить попрацювати з Україною, реально змінити відносини ЄС — Україна», — заявила комісар ЄС з питань зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер перед візитом до Києва, який розпочнеться сьогодні. Комісар не привезе в Україну обіцянок, що країну колись приймуть до Євросоюзу. Її переговори з Президентом, прем’єром та іншими українськими керівниками будуть присвячені співробітництву ЄС і Києва в рамках нового Плану дій — документа, який мають підписати наступного тижня у Брюсселі.
Ферреро-Вальднер вважає себе другом України ще з часів свого перебування на посаді міністра закордонних справ Австрії. Сказавши свого часу багато теплих слів про перемогу української демократії, комісар нині очікує від дружньої їй країни конкретних дій. «Я знаю цю країну, там слід зробити багато. Ми хочемо, щоб Україна прийшла до Європи, хочемо допомогти Ющенку. Давайте почнемо працювати. Забагато говорити не треба», — вважає член Єврокомісії. За її словами, Єврокомісія не пророкує майбутнє і не може сказати, чи запросять Україну до ЄС, якщо будуть здійснені необхідні реформи. «Just do it», — сказала комісар про українські реформи. Вона нагадала, що Євросоюз має переварити нещодавнє розширення і що можливості ЄС прийняти нові країни також не безмежні.
Ферреро-Вальднер каже, що новий План дій ЄС iз Києвом створили спеціально для того, щоб наблизити Україну до Європи. Нещодавно, після помаранчевої революції, цей документ доповнили десятьма пропозиціями. Їх творцями є сама комісар і Верховний представник ЄС iз питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана. Документ у Єврокомісії називають унікальним — мовляв, жодна країна, крім України, такого плану не має. Крім підписання новенького плану, який і туманно не обіцяє нам запрошення до клубу ЄС, Брюссель цього року має розпочати переговори з Україною про полегшення візового режиму та збільшити фінансову підтримку українським реформам. За словами Ферреро-Вальднер, існують побоювання, що деякі компанії зловживатимуть видачею віз у спрощеному порядку.
Комісар ЄС iз питань зовнішніх відносин вважає, що після демократичних виборів відносини Києва та Брюсселя «вийшли з морозильника». Вона не бачить суперечності між європейським вибором України та її діалогом з Москвою — Україна, мовляв, вибрала свій шлях до Європи і водночас мусить мати хороші відносини з Росією. Єврокомісія старанно показує, що хоче розвивати відносини з Україною. Києву нагадують, що країна, провівши необхідні реформи, зможе отримати рівноправний доступ на європейський ринок.
Зі свого боку Брюссель уже рік-два зволікає з наданням Україні статусу країни з ринковою економікою, посилаючись на те, що український бізнес розвивається не за всіма канонами вільного ринку. У сусідній Росії ринкова економіка західного зразка навряд чи існує, однак цій країні відповідний статус надали. Чому не Україні? Виразної відповіді так і не прозвучало.