За тиждень Німеччина відзначатиме 40 років від дня зведення Берлінської стіни — залізобетонного муру, який впродовж однієї ночі остаточно розділив країну. Падіння Берлінської стіни в листопаді 1989-го в усіх шкільних підручниках називають символом закінчення «холодної війни».
З тієї пори, як вважають у Берліні, за допомогою масштабних інвестицій у будівництво та санацію старих кварталів зроблено багато для того, щоб колись розділене місто знову стало єдиним цілим. Однак німці, що живуть по різні боки сьогодні вже не існуючого муру, вважають, що різницю між «Оссі» та «Вессі» все ще не подолано. Тема Берлінської стіни не сходить цими днями зі шпальн німецьких газет. У країні, яка несе на собі велику частину витрат на утримання Європейського Союзу та подальший розвиток євроінтеграції, намагаються зрозуміти, що свого часу роз’єднало саму Німеччину.
До 13 серпня 1961 року, коли було побудовано стіну, тисячі східних німців щодня переходили до ФРН, шукаючи ліпшої долі. Однак за наступні 28 років, поки Німеччину роз’єднувала Берлінська стiна, у Східній Німеччині 75 тисяч чоловік опинилися за тюремними гратами за спробу втекти на Захід. За цей час у НДР щодня за спробу втечі засуджували сім чоловік. Такі дані наводять у своїй доповіді історики Бернд Айзенфельд та Роджер Енгельманн. У своєму дослідження вчені використали розсекречені архіви східнонімецької спецслужби Штазі, повідомляє Бі-Бі-Сі. Саме вона керувала побудовою стiни 1961 року. Того ж року 50 тисяч агентів слідкували за тим, щоб ніхто не зміг перебратися до ФРН. Тих, кого вважали неблагонадійними, переселяли в райони подалі від Берлінської стіни. Намагалися втекти на Захід і східнонімецькі прикордоники. Двом з половиною тисячам з них це вдалося, але ще п’ять з половиною тисяч були схоплені й засуджені в середньому на п’ять років ув’язнення. Пересічні громадяни НДР отримували за спробу втечі від одного до двох років позбавлення волі. Однак 250 чоловік загинули попід муром, намагаючись перебратися до ФРН, ще 370 було вбито на кордоні між НДР та ФРН, 189 загинули, намагаючись переплисти на Захід Балтійським морем.
У Німеччині сьогодні вважають, що Берлінська стіна була визнанням поразки НДР, якій довелося утримувати своїх громадян за бетонним муром. Однак газета «Більд» покладає відповідальність за розділення Німеччини та жертви Берлінської стіни й на Захід. Впливові посадовці у Вашингтоні й Бонні, які ганьбили НДР за Берлінську стіну, водночас впродовж десятиліть нічого не зробили, щоб позбутися потворної споруди та зруйнувати «залізну завісу». До речі, судові процеси останніх років над колишнім лідером НДР Хоннеккером, комендантом Берлінської стіни, та іншими східнонімецькими посадовцями, які спочатку чітко дотримувалися законодавства НДР у плані охорони кордонів, а потім пішли на об’єднання Німечини, західною пресою сприймалися дуже неоднозначно.