Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Берлусконі не вдалося захистити власну реформу

31 липня, 2007 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Політичній силі Сільвіо Берлусконі не вдалося заблокувати прийняття італійським парламентом змін до судової реформи, яку в свій час проштовхував колишній кабінет екс-прем'єра. Попри спроби правоцентристської коаліції зірвати голосування уряду нинішнього прем'єра Романо Проді вдалося провести через парламент закон, який фактично означає реформування системи правосуддя у цій країні.

Таким чином, у другому читанні законопроекту 28 липня цього року 280 депутатів італійського парламенту проголосували за затвердження змін до так званої «реформи Кастеллі», прийнятої ще за часів перебування Сільвіо Берлусконі у прем'єрському кріслі. Ця реформа мала на меті обмежити незалежність італійської системи судочинства, оскільки вона юридично закріплювала жорсткий розподіл сфер діяльності між суддями та прокурорами, а також між суддями кримінальних та цивільних судів. На противагу «реформі Кастеллі», новий закон, ініціатором якого став нинішній італійський міністр юстиції Клемент Мастелла, передбачає можливість переходу суддів та прокурорів з однієї посади на іншу, проте для цього їм потрібно також змінити регіон, в якому вони працюють. До того ж, «контрреформа Мастелли», як уже встигли охрестити зміни до закону журналісти, нормує умови вступу на державну службу судочинців та систему оцінювання їх роботи.

Працівники системи правосуддя ставляться більш позитивно до прийнятих змін, ніж до самої «реформи Кастеллі», проте при цьому не забувають наголошувати, що «і цей закон в майбутньому треба буде змінити, оскільки судді повинні мати більше прав».

Для проурядових сил в парламенті важливо було прийняти цей законопроект саме до 31 липня, оскільки з цього числа «реформа Кастеллі» повинна була офіційно вступити в дію і після цього процедура прийняття змін до закону стала б набагато складнішою.

В Італії, де державна влада є досить слабкою, а корумпованість чиновників та позиції мафії залишаються значними, судова влада відіграє вирішальну роль у політичному житті країни. Зокрема, саме система правосуддя сприяла вирішенню італійської політичної кризи, що розпочалась у 90-х роках після операції «чисті руки».

Сільвіо Берлусконі, який неодноразово сам віч-на-віч стикався з італійським правосуддям через не зовсім «прозоре» поєднання своєї політичної діяльності з підприємницькою, загалом негативно сприйняв зміни до лобійованої ним реформи. «Анулювали ще одну з наших реформ», — заявив він у інтерв'ю італійським мас-медіа. «Однак, коли ми повернемося до влади, ми по-новому переглянемо систему правосуддя в нашій країні».

Ярослав КОВАЛЬЧУК
Газета: 
Рубрика: