Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Берлусконі йде, але погрожує повернутися

А його наступник обіцяє Італії побудувати «майбутнє надії та гідності»
15 листопада, 2011 - 00:00
МАРІО МОНТІ: «...КРАЇНА МАЄ ЗНОВУ СТАТИ СИЛОЮ, А НЕ СЛАБКІСТЮ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ» / ФОТО РЕЙТЕР

75-річний Сильвіо Берлусконі до останнього моменту тримався за прем’єрське крісло, пообіцявши провести оздоровчі реформи й лише після них піти. Проте в ході обговорення пакету заходів щодо ощадливості Берлусконі втратив більшість у парламенті й обіцяв подати у відставку, щойно програму економії буде затверджено обома палатами. Так і сталося. Президент країни Джорджіо Наполітано, провівши необхідні консультації, доручив формувати італійський уряд 68-річному Маріо Монті. Колишній комісар Євросоюзу вже розпочав виконувати свої обов’язки. Після прем’єрства Берлусконі йому дісталася непроста спадщина — вивести країну з боргової кризи.

«Країна має відродитися, вона має повернутися на міжнародну арену, має знову стати силою, а не слабкістю Євросоюзу. Італія була серед засновників ЄС і повинна залишатися одним із лідерів», — цитує Монті Euronews після того, як він зустрівся з президентом Італії. Новоспечений прем’єр також заявив, що хоче побудувати для італійських дітей «майбутнє надії і гідності». Європейські фінансові ринки вже відреагували на призначення Монті невеликим зростанням.

Тим часом новий прем’єр Італії відмовився назвати точні часові рамки призначення міністрів. Їхні імена також ще не сповіщено. Передбачається, що на формування нового технократичного уряду піде декілька днів. Уряд, який іде, розраховував, що прийнята програма принесе країні 59,8 млрд. євро, отримані від комбінації підвищення податків і зниження бюджетних витрат. У результаті передбачається, що до 2014 року бюджет Італії буде збалансовано. Серед заходів, які потрібно провести команді Монті, — заморожування платні в держсекторі до 2014 року, збільшення пенсійного віку жінок, зайнятих у приватному секторі, із 60 років 2014 року до 65 років 2026 року. Окрім цього, підвищиться податок на додану вартість із 20% до 21% і підвищаться акцизи на паливо. Урядом також передбачено продаж державної власності та впровадження комплексу заходів для боротьби з ухиленням від сплати податків, серед яких запровадження ліміту в 2,5 тисячі євро при готівкових розрахунках.

КОМЕНТАР

«День» звернувся до журналіста провідної італійської газети Сorriere della Sera Марії Серени НАТАЛЕ з проханням прокоментувати можливе призначення Маріо Монті на посаду глави уряду Італії та відставку колишнього прем’єра Сильвіо Берлусконі.

— У нас дуже багато поваги до пана Монті. У нього дуже великий досвід у менеджменті та веденні європейської політики — він точно знає про її проблеми і, звісно ж, про ті, які має італійська політика. Тож ми знаємо, що головною метою його уряду стане стабілізація економічного та політичного сум’яття в Італії. Ми сподіваємося, що він зможе з цим впоратися. Він збирається вести переговори щодо формування уряду, до якого ввійдуть авторитетні люди, що заслуговують на довіру серед населення. І ми впевнені в цьому, бо знаємо, що це саме те, що нам потрібно у цей час.

— Чи вдасться новому італійському прем’єр-міністру Маріо Монті виправдати сподівання своїх співвітчизників, які бачать у ньому нову надію?

— Так, думаю, що це йому під силу. Він зможе зрозуміти надії, які ми маємо. Звісно ж, у нас є надії, але у нас є ще й практичні потреби. У цей час нам необхідно нормалізувати економічну ситуацію, нам потрібні нові робочі місця, тому що Італія має дуже високий показник безробіття серед молоді. Це те, що дуже важливо для нас. Я впевнена, що він в першу чергу зверне увагу на ці два сектори: економіку та робочі місця. Потім, можливо, довіра простого населення до політичних інституцій почне відновлюватися. Але, звісно, населення має співпрацювати з цими органами та політичним класом. А це стане можливим тоді, коли італійці побачить позитивний результат у зміні економічної ситуації.

— А що хорошого для італійців зробив Берлусконі?

— Зараз я не можу сказати, що він зробив хорошого. Він працював у демократичному середовищі. Якщо італійці довірили йому обіймати посаду прем’єр-міністра і керувати урядом — це те, чого нам не слід забувати. За демократією ви маєте погодитися з цим чи з його політикою або ні. У нього у вівторок був шанс, щоб усвідомити свою політику, результатом якої стала не дуже хороша економічна ситуація, в якій знаходиться зараз Італія. Ви можете комусь довіряти, але якщо ваші надії не виправдовуються, а ваші потреби не задовольняються, ви можете змінити свою думку. І тоді демократична громада може вирішити, що владу слід передати іншій політичній партії. Це те, що сталося — Італія в даний момент не задоволена ситуацією, яка склалася в країні. Італійці не голосували, тому що поки немає виборів. Але я відчуваю, що італійці змінили своє ставлення до Берлусконі. Це був довгий процес, хоча він і розпочався декілька років тому. Ще тоді економічна ситуація в Італії почала погіршуватися. Останні два тижні у нас було багато шокуючих подій. Італійські виборці відчувають цей момент. Вони не задоволені урядом Берлусконі.

— На ваш погляд, чи повернеться він знову до влади, як він про це заявив, ідучи у відставку?

— Чому б ні? Це його політична профанація. Він сказав, що ніколи не здаватиметься, і рішуче налаштований продовжувати боротися за своє бачення Італії. Це його право, так, це можливо. Правда, складно уявити, які інструменти він застосовуватиме, щоб повернутися знову до влади. І це не є великим сюрпризом.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: