Сьогодні завершується офіційний візит міністра оборони Росії Сергія Іванова. У понеділок він зустрівся з Президентом Леонідом Кучмою. Учора — з міністром закордонних справ. Виділялися, втім, його переговори з українським колегою. І не тільки тому, що саме після зустрічі Сергія Іванова та Євгена Марчука стрічки інформагентств запістрявіли повідомленнями про військові відносини двох держав. Євген Марчук — новий міністр оборони України. Важко не зауважити, що нові призначення завжди викликали особливу цікавість у російського керівництва. Московські політики у більшості випадків намагаються стати першими у переліку зустрічей будь-якого українського керівника, який впливатиме у певній сфері на подальший розвиток контактів між країнами. Військові і військово- технічні відносини стовідсотково входять до переліку пріоритетів Росії. Тим більше, відносини з країною, де базується Чорноморський флот РФ. Тим більше, з тією державою, яка межує з РФ і прагне увійти до НАТО.
Формальною причиною для візиту російського міністра стали щонайменше два питання. Перше — розвиток співпраці. Друге — підписання двох документів. Зокрема, йшлося про міжурядову угоду про ліквідацію і порядок повернення авіаційної техніки, яка знаходиться на ремонтних підприємствах Міноборони України і Росії. А також — про контракт із навчання фахівців зенітно- ракетних систем С-300 Збройних сил України з проведенням тактичного навчання з бойовою стрільбою на полігонах Міноборони Росії. На зустрічі з Президентом, згідно з інформацією прес-секретаря глави держави, саме цим темам приділили максимум уваги. Загалом зустрічі Сергія Іванова з українськими представниками влади, схоже, проходили у досить доброзичливій атмосфері. Якщо зважати на те, що, як підкреслили Є. Марчук та С. Іванов, між Києвом і Москвою відсутні тупикові проблеми у сфері військової і військово-технічної співпраці і, зокрема, базування Чорноморського флоту на території України.
Стосовно ЧФ Є. Марчук заявив, що на сьогоднішній день у Севастополі працює спільна українсько-російська міжурядова підкомісія, яка займається пошуком шляхів вирішення деяких проблем. Серед них він назвав взаємне візуальне розпізнавання кораблів, частотні ресурси, регулювання руху кораблів у Севастопольській бухті. Зі слів українського міністра, на сьогодні практично немає проблем заборгованості ЧФ. «Це робочі проблеми, а не тупикові», — зазначив Є. Марчук. Він також заявив, що питання базування російського Чорноморського флоту на українській території й інтеграція України в євроатлантичні структури не є взаємовиключаючими. Міністр нагадав, що питання регулювання базування ЧФ в Україні передбачене відповідною угодою. «Питання про його денонсацію не ставилося і не ставитиметься», — сказав він. Слід зауважити, що багато експертів (навіть найбільш прозахідні) вважають несвоєчасним підіймати питання про виведення ЧФ з України. Американські політики, зокрема, більш схильні говорити про російські бази в Грузії, ніж в Україні. У свою чергу, С. Іванов відзначив, що «діапазон покращання співпраці дуже широкий», зокрема, у сфері військової освіти, обміну досвідом для створення збройних сил на контрактній основі. Кажучи загалом про минулі переговори, Є. Марчук повідомив, що вони були «непростими». «Були непрості питання, які довгий час перебували у процесі підготовки, і сьогодні їх вирішено. Я впевнений, що найближчим часом ми матимемо кілька імпульсів, які нададуть співпраці динамізму», — зазначив міністр. Питання стосовно випробувань літака Ан-70 прокоментував С. Іванов. З його слів, випробування українсько- російського військово-транспортного літака Ан-70 поновляться після усунення всіх виявлених недоліків.
Під час зустрічей із пресою міністр оборони Росії постійно говорив про стратегічність відносин двох держав у військовій сфері. «Росія завжди вважала і продовжує вважати Україну своїм стратегічним партнером. Наші відносини у військовій сфері ми будуємо, зважаючи на це», — про це С. Іванов заявив одразу після прибуття з візитом до Києва. Жодних загроз для їх погіршення поки що не існує. Багато в чому все залежить від послідовності виконання Росією деяких зобов’язань. Наприклад, тих, що стосуються перебування ЧФ у Криму. Україна давно підіймала питання про дотримання екологічних норм у регіоні, про використання деяких приміщень. Коли їх вирішать? Можливо, дізнаємося найближчим часом. Якраз на сьогодні заплановано роботу глави російського оборонного відомства в частинах і з’єднаннях Чорноморського флоту в Криму.