Перебування в Києві заступника президента Південно-Африканської Республіки Джейкоба Зума разом із величезною делегацією урядовців як для України, так і для ПАР, очевидно, позначиться новим сплеском у двосторонній співпраці. В останні роки відносини між ПАР та Україною, м’яко кажучи, стали дещо холоднішими. Така тенденція намітилася зокрема в минулому році, і особливо це стосується економічно-торговельної співпраці.
Джейкоб Зума вважає, що відносини ПАР з Україною можуть «ще більше розширюватись і поглиблюватись» як у політичній сфері, так і в економічній. Зацікавлення ПАР у поглибленні співробітництва з Україною у військовій та військово-технічній галузях вже підтвердила заступник міністра оборони ПАР Нозізве Мадлела-Рутліч. В інтерв’ю УНІАН вона повідомила, що ПАР може сприяти розширенню присутності України на ринках африканського континенту.
Відомо, що Африка для України у плані співпраці є фактично незораною нивою. Якщо в загальних обсягах торгівлі товарами питома вага експорту до країн СНД складає 34,5%, до країн Європи — 31,3%, країн Азії — 21,4%, країн Америки — 7,8%, то на африканські країни припадають невеличкі п’ять відсотків, які і є показником співпраці України з «чорним» континентом. Маємо фактичне ігнорування ринків країн Азії та Африки або через страх започатковувати економічні відносини з подеколи нестабільними країнами, або ж через недостатність інформації про них — їхні потреби та можливості. Водночас на ринках низки країн Африки та Азії є чимало галузевих ніш, заповнення яких Україною могло б принести реальні прибутки. Йдеться передусім про військово-промислову співпрацю та про машинобудування. «Найстратегічнішими» в цьому плані для України нині є Індія, Пакистан, Єгипет, Китай, Туречина, В’єтнам, з якими Україна намагається постійно вести політичний (військовий, економічний тощо) діалог. ПАР, яка починає відігравати провідну роль не лише на півдні Африки, але й фактично на всьому «чорному» континенті, у принципі лишилася поза увагою Києва. Хоча неодноразові двосторонні зустрічі урядовців наших країн мали б свідчити, навпаки, про плідність двосторонніх зв’язків. Між тим, поки що вони відзначаються помітною нестабільністю. Із року в рік товарообмін між ПАР та Україною то різко піднімався, то знову падав. Якщо торік експорт із України в ПАР становив $3,84 млн., то позаторік — приблизно сім мільйонів доларів. Згідно з інформацією Держкомстату, за сім місяців цього року обсяг експорту з України в ПАР зріс знову удвічі і досяг $3,1 млн.
Коментуючи результати візиту Зума, перший віце- прем’єр України Юрій Єхануров не обминув нагоди підкреслити, що між Києвом та Преторією уже підписано десять двосторонніх документів. Ще 22 документи знаходяться на розгляді в обох урядах. Проте самих паперів, підписувати які так люблять у Києві, явно мало. Враховуючи, наприклад, що досвід Південної Африки у паливних технологіях та гірничій справі явно був би не зайвим для Києва.
ДОВІДКА «Дня»
Уперше двосторонній політичний діалог між ПАР та Україною відбувся ще в листопаді 1991 року, коли в Україні з візитом перебував міністр закордонних справ ПАР Рулоф Ф. Бота. Дипломатичні відносини були встановлені 16 березня 1992 року. У 1997 році в Київ приїжджає знову глава зовнішньополітичного відомства ПАР Альфред Нзо. А два роки тому з офіційним візитом в Південній Африці перебував міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Тоді ж він зустрівся з провідними політичними діячами, бізнесовими та промисловими колами ПАР. Під час цього візиту, за дорученнням Президента України Леоніда Кучми, Тарасюк вручив президенту ПАР Нельсону Манделі найвищу відзнаку України — орден князя Ярослава Мудрого 1-го ступеня.