Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Білорусь двоголова?

28 липня, 1999 - 00:00

Олександр Лукашенко, який утратив легітимність в очах Заходу, зберігає владу, а спікер Семен Шарецький, що формально приступив до обов'язків президента, покинув країну на невизначений час, закликаючи Білорусь до вільних президентських виборів із сусідньої Литви.

«Формально пан Шарецький, котрий перебуває в Литві, з 21 липня виконує обов'язки президента, процедура чого детально визначена конституцією. Однак, ким він фактично є, повинен сказати сам Шарецький», — заявив перший віце-спікер цього парламенту Віктор Гончар.

П'ятирічні повноваження президента Лукашенка завершилися 21 липня, але були продовжені референдумом до 2001 року. Захід і опозиція не визнали результатів плебісциту. Майже п'ять тисяч учасників акції протесту вийшли 21 липня на вулиці Мінська вітати резолюцію розпущеного парламенту про закінчення легітимності Лукашенка. Сконцентровані в центрі столиці сили міліції та внутрішніх військ не перешкоджали протестуючим і тільки перекривали підходи до адміністрації президента. Шістдесятитрьохрічний Шарецький, який у недавньому минулому очолював колгосп, побачивши бурхливі привітання сотень людей, поспішно сховався відразу після засідання опозиційного парламенту й наступного дня покинув країну, виїхавши до Литви. В інтерв'ю литовській газеті «Республіка» він назвав Лукашенка нелегітимним і закликав його до проведення вільних президентських виборів.

«Ми кажемо Лукашенкові — якщо ви хочете бути президентом — беріть участь у виборах, які я, як голова Верховної ради, зобов'язаний оголосити. Однак він боїться, що народ його не підтримає», — цитує газета Шарецького. За його словами, він прагне уникнути конфронтації з Лукашенком і прибув до Вільнюса для оцінки політичної ситуації. Колеги по парламенту не кажуть нічого певного з приводу від'їзду спікера.

Станіслав Шушкевич, колишній голова парламенту, що особисто супроводжував Шарецького до Вільнюса, сказав «Дню», що «Шарецький постійно перебував під стеженням, я це також відчув. Залишатися в країні йому було небезпечно».

Вони легально виїхали з Білорусі, причому білоруські прикордонники довго тримали їх на кордоні й вели при цьому телефонні переговори. За словами Шушкевича, Шарецький веде переговори й консультації «на найвищому рівні керівництва дружньої нам сусідньої держави». Однак конкретизувати суть цих переговорів він відмовився. МЗС Литви спростовує інформацію про контакти Шарецького з офіційними представниками державної влади, а президент Литви Валдіс Адамкус через журналістів побажав «туристові» Шарецькому приємно провести час у Вільнюсі. Хоча Литва як і Європейський Союз визнає розпущений парламент єдино легітимним органом у Білорусі. Протягом декількох днів перед від'їздом до Вільнюса Шарецький, залишивши мінську квартиру, жив у готелі, де міститься також представництво Організації безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ).

«Незаконне захоплення влади, хоч би ким воно здійснювалося — Шарецьким, Гончаром чи ким-небудь ще, буде жорстоко зупинене Комітетом держбезпеки, — сказав «Дню» представник центру громадських зв'язків білоруського КДБ.

США та Європейський Союз 20 липня в резолюціях констатували завершення п'ятирічного президентського мандата Лукашенка й закликали його відновити легітимність через вільні парламентські вибори, дотримання прав опозиційної меншостi.

«Ми ще довго будемо легітимними», — відповів на це Лукашенко, додавши, що важливіша офіційна підтримка, висловлена Росією й Україною.

Лариса САЄНКО, «День» Мінськ
Газета: 
Рубрика: