Уряди доручили робочим комісіям сконструювати реальний механізм вільної торгівлі, котрий передбачає стягування мита за країною призначення і спочатку поширюватиметься не на всі товари, але при постійному скороченні вилучень.
Договір про створення зони вільної торгівлі було підписано рік тому президентами Леонідом Кучмою і Олександром Лукашенком, однак він так і не набрав чинності. (Президенти мають намір зустрітися у Бресті поточного місяця).
Поки ж договір не виконувався, товарообіг між Білоруссю й Україною скоротився з $1.500 млн. 1998 року до $690 млн. 1999 року.
«Блокади і тромби призвели до значного падіння товарообігу. Страждають обидва бюджети», — сказав В.Ющенко.
Білорусія, внаслідок неузгодженої митної політики і завищених податків на додану вартість, імпортує цукор, зерно, олію — традиційний українських експорт — з інших віддаленіших країн.
«Ми доручили Національним банкам в жорсткі терміни розробити механізм розрахунків між експортерами українськими гривнями і білоруськими рублями. Ми маємо зробити цей процес такими, щоб він не перешкоджав взаємній торгівлі», — зазначив у свою чергу Володимир Єрмошин.
Зараз взаєморозрахунки між Білоруссю й Україною проводяться у вільно конвертованих валютах. Внаслідок обмежень на ринках обох країн, українська гривня повністю зникла з торгів на Білоруській валютно-фондовій біржі (БВФБ).
Говорячи про причини такої ситуації, прем’єр-міністри пояснили журналістам, що заморожування відносин між сусідами не було спеціальним, воно викликане низкою обставин, яким обидві сторони просто не перешкоджали, так як слід.