Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Білоруськi депутати зробили крок до демократiї. Одностайно

26 січня, 2000 - 00:00

Білорусь прийняла Виборчий Кодекс без принципових поправок ОБСЄ, не виконавши умови узгодження документа з опозицією.

«У цілому пропозиції ОБСЄ враховано. Ми свідомо затягли час прийняття Кодексу, щоб усі зацікавлені сторони могли ознайомитися і взяти участь у розробці. Однак пропозицій від опозиції не надійшло», — сказав голова комісії держбудівництва Анатолій Красуцький, представляючи законопроект нижній палаті парламенту.

За його словами, співпраця з опозиційними партіями при розробці Кодексу неможлива у принципі. Дійсно, офіційні власті говорять тільки про нинішній двопалатний парламент, створений після референдуму 1996 року, який не було визнано Заходом. У той час, як опозиція продовжує говорити про Верховну Раду і колишню конституцію.

Новий Кодекс, за яким парламентські вибори пройдуть цієї осені, значно демократизований порівняно з колишнім законом. Однак він зберіг мажоритарну систему замість змішаної, яка також передбачає вибори за партійними списками, і не включив до складу виборчих комісій представників різних партій.

До речі, така змішана система діє у Росії, до єднання з якою прагне офіційний Мінськ.

Діалог iз опозицією так і не розпочався. Офіційні власті не надали радіо- і телеефіру партіям, що опонують офіційному курсу.

«Білорусь стоїть на порозі демократичних перетворень. Зрозуміло, вона може зробити вибір на користь збереження авторитарного режиму. Однак подібне рішення привело б до випадання країни з контексту загальноєвропейського розвитку», — зазначив голова консультативно-наглядової групи ОБСЄ Ганс Георг Вік.

Із його виступiв у пресi випливає, що без серйозних змін законодавства, перерозподілу президентських повноважень на користь парламенту і свободи преси, вибори не буде визнано Заходом.

Однак Палата представників під час недовгої дискусії одностайно висловила думку, що Білорусь має розвиватися власним шляхом, згідно із власними законами і не приймати «західного диктату».

«Чому нас лякають, що не пустять до Європи? Не знаю, де ви, а особисто я і так живу в Європі. Я європеєць і підлаштовуватися нам під когось немає сенсу», — сказав депутат Василь Гаргун, слова якого викликали оплески.

На думку західних експертів, прийняття Кодексу ускладнює відносини Білорусі із Заходом, який усе ще сподівався на початок переговорного процесу, що стало б виходом із політичної кризи з двома конституціями і двома парламентами — опозиційними і Національними зборами.

Однак заступник глави адміністрації президента з ідеології Іван Пашкевич минулого тижня сказав, що Олександр Лукашенко не сяде за стіл переговорів iз опозицією, залишаючись над переговорним процесом між самими партіями.

«Це черговий глухий кут», — сказав «Дню» один із західних дипломатів.

Лариса САЄНКО, «День», Мінськ
Газета: 
Рубрика: