Чергове спільне засідання Світового банку і Міжнародного валютного фонду у Празі засвідчило в черговий раз, що провідні промислово розвинуті країни світу у першу чергу турбують власні проблеми. Хоча головним питанням порядку денного зібрання міністрів фінансів 182 країн світу була боротьба з бідністю, представники Сімки та ЄС вирішували у минулий вікенд і, схоже, досить таки успішно питання високих цін на нафту та слабкий курс євро. Після інтервенції у п’ятницю Європейського центрального банку разом із Міністерством фінансів США курс євро почав зростати, як на дріжджах і вчора вже знову досягав 90 центів. Міністри фінансів також ухвалили спільну заяву, пообіцявши провадити політику, яка сприятиме стабільності на нафтових ринках.
Відкриваючи засідання, президент Світового банку Джеймс Вулфенсон визнав: «Бідність є викликом нашої епохи». Він назвав злочином зменшення обсягів міжнародної допомоги за останні десять років. Чотири роки тому МВФ і СБ ухвалили програму боротьби із бідністю, яка передбачала скорочення боргового тягаря для 10 найбідніших країн. Однак справа так і не пішла дальше слів. У Празі ж заявлено, що схема скорочення боргів на суму $50 млрд. охоплюватиме вже не 10, а 20 країн.
Канада на цьому засіданні запропонувала взагалі накласти мораторій на виплату країнами третього світу боргів, щоб таким чином зменшити їхній борговий тягар. Демонстранти, які вийшли на вулиці Праги під гаслами «Вітаємо бандитів Світового банку і мафію МВФ», вимагали повної ліквідації боргів країн третього світу. В якості аргументу на користь своєї думки вони провели символічну акцію захоронення 19 тисяч дітей, які щодня гинуть у бідних країнах через те, що уряди змушені економити на охороні здоров’я, аби виплачувати поточні боргові платежі. Організатор цієї акції керівник антиглобальної групи «Ювілей- 2000» Анн Петтіфор заявила АП: «Ми мусимо викрити несправедливість МВФ і СБ, які діють в якості судді, журі й позивача, коли справа доходить до скасування боргів і впливу на життя мільйонів злиденних людей».
Фінансовий комітет МВФ дає й рецепт подолання бідності — це стабільність, реформи, скасування торговельних бар’єрів.
Україна, яку на осінньому саміті МВФ i СБ представляв міністр фінансів Ігор Мітюков, ставила прості цілі «відновлення довіри до нашої країни з позиції приватного інвестора і відновлення фінансування за програмою EFF». Про це заявив Інтерфаксу- Україна міністр економіки Василь Роговий. Однак обговорення із важливого для України питання відновлення кредитування таки не відбулося, повідомила прес- секретар прем’єр-міністра України Наталя Зарудна.
Очевидно, президент СБ Джеймс Вулфенсон хоче особисто переконатися в успішності проведення ринкових реформ в Україні під час свого візиту до Києва, запланованого на 4—6 грудня.