Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Буш прагне укласти з Путіним дипломатичний пакт

25 березня, 2008 - 00:00
ДЖОРДЖ БУШ ЗАПРОПОНУВАВ ВОЛОДИМИРОВI ПУТІНУ ОФОРМИТИ ВІДНОСИНИ МІЖ ВАШИНГТОНОМ І МОСКВОЮ... / ФОТО РЕЙТЕР

Адміністрація Джорджа Буша збирається переконати російського президента Володимира Путіна в необхідності підписати довгострокову угоду про відносини Вашингтона з Москвою. Американське керівництво зазначає, що з наступним господарем Білого дому Росії домовитися буде складніше.

Офіційні особи в США стверджують, що Джон Маккейн, Гілларі Клінтон або Барак Обама, які, як один, у ході передвиборчої кампанії активно критикують Росію, виявляться для Москви менш бажаними партнерами на переговорах, ніж президент Джордж Буш.

Буш направив Путіну листа, який доставили держсекретар Кондолізза Райс і міністр оборони Роберт Гейтс, який відвідав Москву з візитом минулого тижня. Крім того, президенти можуть обговорити питання особисто: за словами американських чиновників, Путін висловив бажання провести ще одну зустріч із Бушем до свого відходу з посади, який заплановано на травень. Поки що подробиці зустрічі не узгоджено. «Ми домовилися, що робота, якою ми займаємося, збереже спадкоємність російсько-американських відносин, коли відбувається передача влади», — заявив після зустрічі міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

Пропозиція США покликана визначити рамки російсько-американської співпрацi в різних сферах. Протягом останніх років відносини двох країн загострилися — найбільші спори викликають плани США із протиракетної оборони. Хоча США намагалися переконати Москву, що система ПРО не знизить ядерного потенціалу Росії, та неодноразово виступала проти планів Вашингтона з розміщення протиракетних баз у Польщі та Чехії. За словами американських чиновників, переговори з вказаними країнами Центральної Європи наближаються до завершення — нещодавно прем’єр-міністри Чехії та Польщі відвідали з візитами Вашингтон. Єдиною перешкодою на шляху угоди з Прагою залишаються екологічні моменти.

Росія, однак, продовжує різко противитися даному проекту. Як попереджають офіційні особи в США, протиріччя через протиракетні системи разом із тим, що Росія незадоволена пропозиціями з підготовки України та Грузії до вступу в НАТО, можуть створити проблеми для саміту НАТО в Бухаресті. Зустріч відбудеться наступного тижня, в ній планує взяти участь Володимир Путін.

У ході візиту Гейтса і Райс до Москви минулого тижня, США запропонували Росії меморандум про взаєморозуміння на шести сторінках. У ньому згадувалися загальні цінності, в тому числі демократія, і говорилося про партнерство між Росією, НАТО та США. Крім того, Вашингтон надав більш детальний «документ щодо заходів зі зміцнення довіри», що стосується системи ПРО. У ньому були представлені такі пропозиції, як обмін військовими спостерігачами: так, росіяни повинні отримати доступ до об’єктів у США, Чехії та Польщі, якщо Варшава і Прага не заперечуватимуть.

У відповідь на підозри Росії, що США стануть збільшувати число протиракет на базі в Польщі, Вашингтон пообіцяв консультуватися з Москвою у разі будь-якого збільшення їхньої кількості. Представники Росії визнали, що поступки США щодо протиракетної системи певною мірою стримали побоювання Москви. Однак один із високопоставлених політиків, близьких до Кремля, вказує, що цього недостатньо. «Це повинна бути нова форма російсько-європейсько-американської безпеки, спільна система», — заявив він.

США також погодилися з вимогами Росії з приводу розробки нової угоди — на зміну Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь, дія якого закінчується 2009 року.

Стівен ФIДЛЕР, Денієл ДОМБI, Ніл БАКЛI. The Financial Times, 14 березня 2008, переклад ІноПресса.Ru
Газета: 
Рубрика: