Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час згаяних можливостей...

Як поліпшити відносини між Києвом і Москвою
31 травня, 2006 - 00:00

Українсько-російські відносини тривалий час перебувають в стані, який здебільшого характеризують негативними епітетами. Хоча торік товарообіг між двома країнами перевищив 20 млрд. доларів (у 1999 році цей показник становив лише 9 млрд.). Як поліпшити діалог між Києвом та Москвою? Відповідь на це питання вчора в Києві намагалися дати учасники консультативної зустрічі «Україна—Росія: до нової якості партнерства».

Директор Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Росії В’ячеслав Ігрунов зазначив, що українсько-російські відносини справляють «жалюгідне враження». На його думку, кожен із партнерів вирішує тактичні завдання без огляду на те, що відбувається у світі. Він вважає, що на тлі зростання цін на енергоносії Україні слід використати час на реорганізацію і модернізацію економіки, а не на боротьбу задля зменшення цих цін. Між тим директор міжнародних програм Центра Разумкова Валерій Чалий констатував, що відносини між Україною і Росією вступають на новий етап. Сторони відмовились від бартеру і шукають нової якості відносин. Український експерт зазначив, що при абсолютних показниках росту товарообігу спостерігаються тривожні тенденції в динаміці. Водночас він зауважив, що сторони відмовилися від «візантійської політики», але «чесна політика не принесла ніяких плодів». Тому, як вважають експерти, 2005 рік став роком згаяних можливостей. «Для початку, — вважає український експерт, — в Росії в середовищі еліти і населення необхідно зняти стереотип, що рано чи пізно Україну можна буде інтегрувати в одну державу». З іншого боку, додав Чалий, українці також мають позбутися стереотипу, що співпраця з Росією може призвести до поглинання України.

Існування подібних стереотипів серед російських депутатів визнав депутат Державної Думи РФ Михайло Бугера. Він запропонував активізувати діяльність міжпарламентського співробітництва, щоб делікатні питання у відносинах спочатку розглядалися на засіданні такого комітету, перш ніж ухвалювалися в парламентах рішення, які ґрунтуються на не перевірених фактах.

Директор міжнародних програм Центру Разумкова звернув увагу на те, що в Україні немає стратегії відносин до Росії і навпаки. Для покращення двосторонніх взаємин, — вважає Чалий, — треба розпочати з подолання розбіжностей у поглядах, знайти точки зiткнення.

Власний шлях надання нової якості українсько-російському партнерству запропонував посол Віктор Черномирдін. Він вважає, що цей рецепт полягає у взаємних поступках. Саме це, за словами Черномирдіна, дозволило збільшити з 9 млрд. до 23 млрд. доларів взаємний товарообіг iз урахуванням послуг з моменту, коли він обійняв посаду посла в Україні в 1999 році. При цьому він нагадав, що «без хорошої політики не буває хорошої економіки». А це, на його думку, великою мірою залежить від професійного рівня політиків.

Російський посол зауважив, що особливе стратегічне партнерство між Україною і Росію дозволяє і дозволятиме вирішувати багато питань, включаючи ціни на газ для України. Він дав зрозуміти, що все це зміниться зі вступом України до Альянсу. «Коли сусідня держава стає членом НАТО, то на ці відносини потрібно дивитися під іншим поглядом», — зазначив Черномирдін. Він зокрема зізнався, що в Росії не розуміють, чому Україна хоче вступити до НАТО. «Ми то знаємо, на що це вплине і що за тим послідує», — сказав посол.

До слова, ще кілька років тому Віктор Черномирдін вважав суверенним правом України інтеграцію до Альянсу...

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: