Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Часткове алібі» для Тегерана

13 листопада, 2003 - 00:00


Опублікована в західній пресі конфіденційна доповідь МАГАТЕ свідчить, що «на даний момент не вдалося знайти свідоцтва того, що ядерна програма Ірану має зв’язок з виробництвом ядерної зброї». Втім, у цьому ж документі сказано, що остаточний висновок про суто мирний характер намірів Ірану можна буде зробити лише за деякий час. (20 листопада рада директорів МАГАТЕ обговорить цю доповідь та наданий Агентству звіт іранської сторони, в якому Тегеран відповідає на запитання ООН щодо своєї ядерної програми). Потрібні ще інспекції й відкритість Тегерану, стверджує МАГАТЕ. Крім того, у доповіді зазначено, що в минулому Іран приховував деякі аспекти своєї ядерної програми. «Вашингтон пост», посилаючись на доповідь Агентства, пише, що Тегеран виробляв невеликі кількості збагаченого урану та плутонію.

Як відомо, іранська влада визнала факт виробництва збагаченого урану. Втім, інспектори МАГАТЕ також не виключають, що деякі знайдені ними уранові «сліди» могли потрапити до країни разом з імпортованим обладнанням.

Усі ці «зачіпки», безумовно, не пропустять Сполучені Штати Америки. Адміністрація Буша-молодшого зарахувала Тегеран до «осі зла» і продовжує наполягати на необхідності суворих інспекцій. Цього понеділка державний секретар США Колін Пауелл накинувся з гострою критикою на іранське релігійне керівництво. Він звинуватив «вузькочолих аятол» у тому, що вони перешкоджають прагненню іранського народу до свободи й використовують священні стяги ісламу у своїх політичних цілях.

Тим часом Іран у понеділок передав у МАГАТЕ листа зі згодою підписати додатковий протокол до угоди про гарантії МАГАТЕ й оголосив, що тимчасово припиняє процес збагачення урану, «хоч і вважає це своїм законним правом». Примітно, що про це повідомив Хасан Рохані — секретар Вищої ради національної безпеки Ірану — під час візиту до Москви. За його словами, Тегеран пішов на такі кроки задля активізації співпраці в ядерній галузі зі своїми партнерами. «У найближчому майбутньому ми будемо вести переговори з Росією про будівництво другого реактора атомної станції в Бушері», — передає АП слова Рохані.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: