Російська делегація в Парламентській асамблеї ради Європи (ПАРЄ) подала до ПАРЄ резолюцію «Про шляхи протидії проявам неонацизму та правого радикалізму». Цей документ називає шість країн, у яких проблема неонацизму є особливо гострою. П’ять із цих шести країн (три балтійські держави, Україна та Австрія) є членами Ради Європи, а шоста — це Канада. Дві речі не згадуються в цьому документі, що чиновники ПАРЄ повинні зауважити й повернути цей документ його авторам для уточнення та перегляду.
По-перше, у ньому немає згадок про Росію. Немає згадок про фінансовані російським Кремлем угруповання «Наши» та «Родина», які за будь-якою підручниковою дефініцією є фашистськими, якщо не неонацистськими. Більше детальної інформації про ці угруповання, їхню активність та зв’язки з урядом можна знайти на сторінці «Бюлетеню російського націоналізму». По-друге, в цьому документі немає згадок про проросійські фашистські та неонацистські угруповання в Україні, які є або філіями російських організацій, або ними фінансуються. Також не згадуються і фінансовані Кремлем місцеві праворадикальні проросійські угруповання на кшталт «Православного братства», «Партії слов’янської єдності» чи «Прогресивної соціалістичної партії». Як і довоєнні німецькі нацисти в Судетській області та в Австрії, ці угруповання прагнуть зміни кордонів, закликають до продовження російського панування в Україні та можуть бути визначені як імперіалістичні та фашистські, якщо не неонацистські. 2010 року вони, разом з українськими екстремістами-націоналістами, репрезентували марґінес політичного спектра в Україні. Водночас неоімперіалістичні проросійські екстремістські угруповання разом отримали майже вдвічі більше голосів виборців, ніж українські екстремісти. Чиновники ПАРЄ і всі зацікавлені долею України повинні тоді запитати себе, що в Україні становить більшу загрозу миру та демократії: український екстремістський націоналізм чи російський фашистського типу імперіалізм — і чому російський документ оминає це питання?
Російська делегація правильно порушила важливе питання. Втім, перед тим як підтримувати цю або будь-яку іншу подібну ініціативу, всі, хто виступає проти фашизму та нацизму, мають спочатку усвідомити, що, по-перше, це два відмінні феномени, а по-друге, що виступати потрібно проти ВСІХ фашистів і неонацистів, а не тільки проти вибраних.
ДО РЕЧI
Партія регіонів не дала делегації Російської Федерації в ПАРЄ включити Україну в доповідь із формулюванням «Про протидію проявам неонацизму та правого радикалізму». Про це повідомила вчора «Українській правда» з посиланням на джерела в одному з комітетів ПАРЄ. За словами джерела, у понеділок на засіданні групи Європейських демократів між Юлією Льовочкіною та представником російської делегації Олександром Починком спалахнув скандал. Під час перепалки Льовочкіна обвинуватила росіян у навмисному роздмухуванні питання боротьби з неонацизмом після подій у Львові 9 травня цього року. Представниця української делегації пообіцяла зробити все можливе, щоб доповідь не була ухвалена з таким формулюванням. Сторони були примирені іншими членами групи Європейських демократів, а згодом домовилися, що росіяни викреслять зі списку країн Україну.