Після об’єднання чимало членів СЄПН готові були порахуватися з минулим і віддати свій голос ринковій економіці. Адже там було чимало «комуністів» не за переконанням, а «від життя»
Здається, після поразки на парламентських виборах у ХДС/ХСС потихеньку «поїхав дах». Номінований партійною верхівкою голова ХДС наступник Гельмута Коля на цьому посту — Вольфганг Шойбле заявив журналові «Фокус», що він не проти вступу до партії колишніх членів Соціалістичної єдиної партії Німеччини (СЄПН), саме тих, проти кого боролася партія всі вісім років після об’єднання, котрих цькували й котрі були уособленням зла й через одного «шпигуни служби безпеки»! Ця заява викликала шквал протесту у власних лавах: політики ХДС на Сході й Заході напали на Шойбле так, як вони раніше нападали на нелюбого Вальтера Ульбріхта.
Однак коли придивитися ближче, то пропозиція Шойбле не така вже й нерозумна й повністю відповідає тим життєвим реаліям, до яких призвела політика досі правлячої коаліції. Після об’єднання чимало членів СЄПН готові були порахуватися з минулим і віддати свій голос ринковій економіці. Тим більше, що серед членів східнонімецької компартії було, так само як і в колишньому СРСР, чимало «комуністів» не за переконанням, а «від життя».
Сьогодні Шойбле говорить, що ХДС має «погодитися з тим, що в поділеній країні були й інші біографії». Раніше ХДС/ХСС цього розуміти не хотіла, а кинула, як говорять німці, всіх в один казан. Із цього «казана» і вилізла нині перемога наступниці СЄПН — Партії демократичного соціалізму на виборах: понад 5 відсотків голосів і чотири прямих депутати від округів. Те, що було раніше парламентською групою в бундестазі, стане тепер фракцією і за всіма ознаками матиме навіть свого віце-президента парламенту.
Ще одна перемога ПДС означилася в землі Мекленбург — Передня Померанія. Тут на виборах до ландтагу перемогли соціал-демократи, але абсолютної більшості в них нема, тому вони змушені шукати собі партнера. ХДС у цій гонці має мало шансів, тому єдиним реальним кандидатом залишається ПДС
Схожа ситуація вже була в землі Саксонія-Ангальт. Тамтешній прем’єр-міністр — і колишній професор математики — вирішив її досить елегантно: він створив уряд меншості, домовившись за кулісами з ПДС про їхнє «толерування» урядові. На практиці це означає, що в усіх принципових питаннях вони голосуватимуть за пропозиції соціал-демократів, а не опозиційної ХДС. Тобто, не створюючи формально коаліції і не закликаючи комуністів до уряду, фактично таку коаліцію було створено. Але то було за часів правління ХДС/ХСС у Бонні. Тепер же влада змінилася, і соціал-демократи не повинні оглядатися на окрики з Бонна. Тому в Мекленбурзі вирішено створити коаліцію й віддати ПДС один або навіть кілька міністерських портфелів. Таким чином, члени ПДС уперше в оновленій Німеччині стануть членами земельного уряду.
Лейпциг
№196 14.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»