Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чого чекати Україні від перестановок у Білому домі?

18 листопада, 2004 - 00:00
АМБІЦІЙНА, АЛЕ ОБІЗНАНА З КОМАНДНИМИ ПРАВИЛАМИ ПОЛІТИЧНОЇ ГРИ КОНДОЛІЗЗА РАЙС ЗАСЛУЖИЛА ОСОБЛИВУ ДОВІРУ У ДЖОРДЖА БУША / ФОТО РЕЙТЕР

Президент США Джордж Буш запропонував призначити на посаду державного секретаря радника з питань національної безпеки Кондоліззу Райс. Якщо Сенат США затвердить це призначення, 50-річна Райс, одна з найближчих сподвижників Буша, змінить Коліна Пауелла, який подав у відставку в понеділок. Повідомляючи про своє рішення, Джордж Буш зауважив, що цінує здатність Кондоліззи Райс приймати «продумані та тверді рішення». «Держсекретар США — це людина, яка представляє Америку світові. І доктор Райс покаже світові силу, порядність і красу нашої країни», — заявив Джордж Буш, представляючи журналістам кандидата на посаду держсекретаря. Новим радником президента з питань національної безпеки стане Стівен Хедлі, повідомляє Бі-Бі-Сі. До останнього часу він був заступником Кондоліззи Райс, яка займала цю посаду. Багато експертів зазначають, що вибір президента багато в чому дає зрозуміти, яку лінію він має намір взяти у здійсненні зовнішньої політики США під час свого другого терміну при владі. Чи так це насправді? Чого чекати Україні від американських кадрових «рокіровок»?

Євген КАМІНСЬКИЙ, доктор історичних наук, заввідділом Європи й Америки, Інститут світової економіки і міжнародних відносин:

— Я не думаю, що треба зосереджуватися на тих чи інших посадах і на тому, хто їх займає. Не від того залежить зовнішня політика США по суті. Що я маю на увазі? Наприкінці 2003 року Сполучені Штати прийняли стратегію демократизації. Згідно з нею, американська адміністрація має здійснювати демократизуючий вплив на інші держави. Україна поки що не віднесена теперiшньою адмiнiстрацiєю до демократичних держав. Тому ми можемо говорити, що внаслідок і призначення Кондоліззи Райс, але в перше чергу — перемоги Джорджа Буша на виборах відбуватиметься політика тиску на Україну. Якщо ми продовжуватимемо тиснути на ЗМІ, обмежуватимемо в правах опозицію, допускатимемо ситуації, в яких одній людині дозволено все, а іншій нічого залежно від того, що є в неї в кишені та яку посаду вона обіймає, то ми особисто від Кондоліззи Райс отримаємо вже не політику тиску, а політику санкцій.

Якщо Україна демократизуватиметься, то в мене немає сумніву, що з боку США та персонально Кондоліззи Райс буде спроба здійснити певний політичний вплив на американські інвестиційні компанії, в цілому на бізнес, аби стимулювати їхнє входження на український ринок і посилити капіталовкладення в українську економіку. Крім того, від політики силового тиску, яка здійснювалася Сполученими Штатами Америки впродовж останніх чотирьох років (починаючи від «касетного скандалу»), американці знову перейдуть до політики співробітництва і, можливо, ми зможемо сподіватися на те, що у відносинах України та США з’явиться термін «стратегічне партнерство». Сьогодні американці цього терміну взагалі не сприймають. Можливо, буде відновлена комісія, раніше відома як «Кучма — Гор». Тепер у ній з’являться імена нового українського президента та нинішнього американського віце- президента Діка Чейні. Тобто ми можемо чекати дуже швидких, прискорених позитивних змін. Головне ж, що в обмін на демократизацію США пропонують свої можливості, щоб прискорити розуміння Брюсселем доцільності змінити ставлення до України, визначити чіткі позиції щодо України у плані реалізації її євроінтеграційного вибору. У цьому плані ми можемо чекати вже за два-три роки оформлення нашого членства в НАТО, а через п’ять-сім років можемо чекати й членства України в Євросоюзі.

Джон КОНЛАН, колишній конгресмен США:

— Кондолізза Райс давно відома як спеціаліст в цілому по СНД і, зокрема, по Росії. Вона знає російську мову. Найочевидніше, вона буде зацікавлена у продовженні антитерористичної співпраці з Москвою. Проте вона також підтримуватиме незалежність України. Я думаю, вона намагатиметься зміцнити незалежність України й допомогти в реалізації її євроатлантичних ініціатив. Вона дуже добре розуміє, що «російська радянська імперія» не може бути створена заново без певного контролю над Україною. Якщо вибори в Україні відбудуться чесно, то щодо Києва з’явиться ще більше прихильності. Якщо стануться якісь великі перешкоди чесному підрахунку голосів, як було під час першого туру, тоді симпатія до України зменшиться. При цьому, я думаю, що найближчим часом ми зможемо спостерігати за зміною політики США щодо Росії. Американське керівництво та громадськість були здивовані й розчаровані тим, як Москва за останній рік відійшла від демократичних традицій.

Юрій КОЧУБЕЙ, президент Українського товариства зовнішньої політики:

— Я не думаю, що призначення пані Райс на таку важливу посаду в американській адміністрації принесе особливі зміни. Вона й до цього перебувала у складі команди Буша. Тому я не очікую якихось потрясінь. Щодо пострадянського простору, то думаю, що вона продовжуватиме помилкову орієнтацію на те, аби якось задовольняти Росію, намагаючись використати її в своїх глобальних планах боротьби з так званим тероризмом. У цьому випадку, вважаю, американські політики (серед них і Райс) подають помилкові сигнали в напрямку Москви. Щодо України, то не думаю, що відбудуться суттєві зміни. Звичайно, багато залежатиме від виборів в Україні. Це — важливий момент, який може вплинути на підходи США. Якщо будуть порушення, то, з Райс чи без неї, нічого позитивного не варто очікувати. Тому я не став би переоцінювати перестановки в американській адміністрації. Останні чотири роки відносини України та США не були стабільними через відомі обставини. Звичайно, ми мали певну політичну підтримку, але не таку яскраву, на яку може розраховувати Україна.

Підготував Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: