У Москві гукнулося, в Кишиневі гикнулось. Так можна оцінити те, що сталося минулої п’ятниці в Молдові. «Чорний» ринок атакував національну валюту: кільканадцять контор із обміну валют і вуличні спекулянти самовільно підняли ціну на американський долар, виник ажіотаж, який зростав кожної наступної години.
Відомості про фінансову кризу в Росії й черги під конторами блискавично одержали причинно-наслідкову мотивацію — і люди кинулися запасатися валютою. Виник несподіваний доларовий дефіцит, покрити який за рахунок національних валютних резервів не вдалося. За один американський долар уже згадані контори й вуличні міняйла просили 5,6 і навіть 7 леїв, тоді як державний курс був установлений на рівні 4,79.
Уряд Молдови — зреагував швидко й ефективно: на другий же день 21 валютну контору було позбавлено ліцензії на право проводити купівлю-продаж валюти, десятки вуличних спекулянтів перебувають нині під слідством. Національний банк Молдови вдається до оперативних заходів, котрі передбачають завезення достатньої кількості валюти, щоб забезпечити попит на неї.
Як заявив у інтерв’ю молдовському телебаченню перший віце-прем’єр уряду Іон Струза, курс долара, можливо, й буде рости, але головне для Кабміну — не допустити різкого падіння лея. За його словами, за спільними прогнозами зі спеціалістами МВФ і Світового банку, фінансову ситуацію в республіці вдасться стабілізувати вже наступного тижня. В жовтні тут сподіваються отримати чергову фінансову допомогу від МВФ.
Уряд Іона Чубука сьогодні робить усе можливе, щоби фінансова лихоманка з країни, на яку припадає 60 відсотків товарообігу, не перекинулася на Молдову. Частковою виплатою заборгованостей в освітній галузі та охороні здоров’я вдалося припинити страйк учителів і медиків. Їм виплачено зарплату за червень цього року. Натомість комуністи вирішили скористатися моментом: зі сторінок свого друкованого органа вони закликають усіх на вулицю — «на боротьбу з антинародним режимом».
I