Тисячі білоруських дрібних підприємців, так званих «човників», продовжують страйк проти нових збільшених податків і чиновницьких поборів, незважаючи на сильний тиск влади і особисто президента країни Олександра Лукашенка.
«Ті, хто сьогодні збирається на площах і закликає до страйків, це — говоруни, які прагнуть дестабілізувати ситуацію в країні. Я, як президент, не можу потерпіти силового тиску на владу», — сказав президент Білорусі у зв'язку з оголошеним приватними підприємцями місячним страйком. Його слова тиражували державні газети, радіо- і телеканали. «Ці страйки мені, чесно кажучи, набридли... Жоден нормальний підприємець ніколи не полізе в політику», — сказав Лукашенко.
При цьому він визнав, що нова система оподаткування, запроваджена в 2000 році, не адекватна реальній ситуації. Власті вже два тижні говорять, що підготовлено укази Лукашенка, які виправляють ситуацію. Однак досі вони не підписані.
Лукашенко не збирається йти на поступки дрібним підприємцям, а навпаки готовий організувати роботу штрейкбрехерів на ринках країни, навіть пообіцяв бажаючим «човникам» з інших держав безкоштовний авіатранспорт. Він терміново віддав уряду розпорядження налагодити паралельну оптову торгівлю на державному рівні, потіснивши цінами учасників протесту.
У 1996 році Лукашенко придушив економічний страйк працівників мінського метрополітену, замінивши їх російськими машиністами електропоїздів. Багато активістів було тоді звільнено. Лукашенко і тепер дав зрозуміти, що протестуючих дрібних підприємців можна замінити працівниками державної торгівлі.
«Вони купують товари дешево за кордоном, а тут накручують ціни. Держава може робити те ж саме у своїх інтересах», — сказав Лукашенко по державному телебаченню.
Однак, за повідомленням профспілкових активістів, більшість речових ринків країни не працює, а в деяких містах, зокрема в обласному центрi Вітебську, райцентрi Орша, не працюють також продовольчі ринки і навіть лоточникi.
У Білорусі, як і в багатьох інших державах СНД, вуличні торговці пропонують найдешевші товари і продукти, доступні для масового споживача.
«Ми бачимо згуртованість підприємців, але не знаю, наскільки вистачить їм сил. Місцева влада сприйняла слова президента як наказ до дії — йде неймовірний тиск на активістів, — сказала «Дню» Ірина Жіхар, одна з організаторів акції протесту. — Ми не виключаємо, що з усіма активістами буде розірвано договори на оренду їхнiх торгових місць, як це вже зроблено у Бобруйську», — додала вона.
Право на мітинги і страйки гарантоване Конституцією Білорусі.
«Наші громадяни, як і в будь-якій іншій демократичній країні, мають право на страйки та вільне волевиявлення», — підтвердив на прес-конференції міністр праці Іван Лях.
Опозиційні партії оголосили проведення в Білорусі акції «Весна протесту-2000», яка включатиме масові вуличні акції протесту і страйки. «Човники» поки що не висували політичних вимог, однак влада, схоже, хоче покласти край страйковій хвилі на самому її початку в науку всім іншим. Лариса САЄНКО, «День» Мінськ