Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Далеко не поточна справа ЄС

29 листопада, 2007 - 00:00

Стеження за станом довкілля, навігаційні системи, прогноз погоди, збір мита, раннє попередження про повені тощо — роль, яку в нашому житті відіграє космос, постійно зростає.

Минулого тижня Європейський парламент отримав перемогу над намірами країн-членів щодо проекту «Галілео». В разі неспроможності досягти задовільної угоди стосовно програми «Галілео» цей проект, який є надзвичайно важливим для ЄС у політичному, економічному й символічному плані, міг би провалитися.

Що таке проект «Галілео» та чому він настільки важливий для Європи?

Супутникова навігаційна система «Галілео» — це європейська цивільна альтернатива американській GPS та російській GLONASS, які фінансуються та контролюються військовими. Галілео покриє всю планету, включно із зонами, які найтяжче покрити з географічної точки зору, та найвіддаленішими регіонами Європейського Союзу.

Основу системи «Галілео» складає сукупність 30 супутників і багатьох наземних станцій. Вона надаватиме інформацію про розміщення користувачів у багатьох секторах, таких як транспорт, соціальні служби, митниці, громадські роботи, рятівні системи та дозвілля. У транспортній галузі система «Галілео» значно покращить керування повітряним і морським сполученнями, мобілізацію в разі надзвичайних ситуацій та контроль за товарами, які перевозяться всіма видами транспорту.

На даний час «Галілео» не використовуватиметься у військових цілях, однак вона може стати у пригоді європейським структурам безпеки та оборони, дозволивши користувачам знаходити окремі наземні міни чи керувати ракетами.

Система «Галілео» була основним пріоритетом Європарламенту в переговорах із країнами — членами ЄС, оскільки цей проект надзвичайно політично та технологічно важливий для Європи. У майбутньому Європа не залежатиме від американських, російських або китайських систем, оскільки матиме свою власну.

Незалежність Європи — основна причина для такого кроку. Сьогодні користувачі систем супутникової навігації в Європі не мають іншого вибору, окрім як визначати свою позицію через супутники американської GPS або російської GLONASS. Однак військові оператори обох цих систем не надають жодних гарантій щодо безперервності послуг. Якщо б завтра сигнали було відключено, екіпажам багатьох кораблів довелося б повернутися до традиційних методів навігації за допомогою компасів і секстантів.

Ще один позитив проекту «Галілео» полягає в тому, що його супутні ефекти, як очікується, створять величезний ринок обладнання та послуг для приватного сектору, спричинять значний сплеск економічного зростання та підвищать зайнятість у ЄС.

«Галілео» може здаватися лише поточною справою ЄС, але його наслідки будуть відчутними не тільки в межах Європейського Союзу. Наприклад, Україна, будучи тісним політичним і стратегічним партнером ЄС, більше не буде залежною виключно від російської системи, а матиме вибір, із ким співпрацювати при використанні супутникових навігаційних систем.

Марек СІВЕЦЬ, віце-президент Європейського парламенту
Газета: 
Рубрика: