Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Демократична еволюція

Ендрю РОБІНСОН: Усі партнери України зацікавлені в чесних виборах
7 липня, 2004 - 00:00


Канада завжди з підкресленим інтересом ставилася до українського життя. Особливо цей інтерес «активізувався» напередодні президентських виборів. Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Києві Ендрю Робінсон — неодноразовий автор заяв про необхідність проведення вільних і чесних виборів в Україні. Така увага цілком може бути пов’язана з тим, що в Канаді проживає одна з найчисленніших українських діаспор. Так само інтерес Оттави може бути спричинений тим, що країна бере участь у міжнародних організаціях (ОБСЄ, НАТО), для яких немале значення має подальший розвиток України — і в плані економіки, і політики, і в гуманітарній сфері. Про те, як у Канаді оцінюють нинішній рівень співробітництва з Києвом, а також про необхідні передумови покращання відносин — в інтерв’ю з послом Ендрю РОБІНСОНОМ. Перше наше запитання стосувалося підсумків недавнього Стамбульського саміту НАТО, в якому українська делегація брала участь на найвищому рівні.

— Як у Канаді оцінюють результати останнього саміту НАТО в Стамбулі? Як, зокрема в Оттаві, дивляться на майбутні відносини Альянсу і України?

— Саміт НАТО в Стамбулі став нагодою для обговорення проблем у сфері безпеки. Засідання Комісії Україна — НАТО (КУН) на найвищому рівні стало нагодою для лідерів, аби підтвердити, що наша політика відкритих дверей залишається незмінною. Вона дозволяє іншим країнам вступити до Альянсу. НАТО назвало в Стамбулі ті країни, з якими активно розвиває свої відносини. Лідери Альянсу повторили свою позицію щодо України. Ми прихильно ставимося до тривалого інтересу Києва приєднатися до НАТО. КУН також став нагодою для того, щоб члени Альянсу дуже чітко заявили, що має зробити керівництво України для більшого зближення з НАТО. Відносини України та НАТО переживають період еволюції. На сьогодні ми маємо План дій, де вказані зобов’язання України, виконання яких вестиме до зближення з євроатлантичними структурами. Члени НАТО в Стамбулі якраз закликали Україну виконати ці передумови. Вони звернули особливу увагу на зміцнення демократії, верховенства права, свободи слова і проведення чесних виборів.

— Ряд балканських країн, до речі, також розраховували на підвищення рівня співпраці з НАТО під час Стамбульського саміту. Чому цього не сталося? І чи можна прогнозувати, що Україна йтиме до Альянсу «одним ешелоном» із цими державами?

— Співпраця України і НАТО розвивається в унікальному розрізі. Унікальність полягає в тому, що цей процес не пов’язаний з іншими країнами. Те ж саме стосується будь-якої іншої держави. Зближення з НАТО залежить від швидкості виконання зобов’язань. Тому деякі країни можуть рухатися в напрямі НАТО швидше, а деякі — повільніше.

— Яка ваша думка з приводу відсутності на саміті російського президента? Чи не був це своєрідний вияв протесту, який означав, що Москва намагатиметься стати на заваді новій хвилі розширення НАТО?

— НАТО чітко заявило, що й надалі проводитиме політику відкритих дверей. У свою чергу Україна заявила, що готова рухатися курсом задля отримання повного членства. Тому все залежить від України. Вона сама повинна робити те, що вважає за потрібне.

— Представники західних держав часто говорять про необхідність прозорого виборчого процесу в Україні, наголошуючи на тому, що в них немає жодного інтересу до самого результату виборів. Чи не вважаєте, що якраз від «результату» в значній мірі залежатиме подальше просування України на шляху до НАТО? Чи виступає Альянс за послідовність нового керівництва у реалізації євроатлантичного курсу?

— Дуже важливо, аби Україна надіслала сигнал про свою послідовність для всіх партнерів і сусідів. Ми живемо у надзвичайно глобалізованому світі, коли всі країни прагнуть будувати свої відносини на засадах прогнозованості. Про це, зокрема, йшлося в 1999 році під час зустрічі країн-учасниць ОБСЄ. До речі, той саміт також проходив у Стамбулі. Тоді лідери визначили, що найкращою запорукою стабільності і безпеки є демократія, тому що саме демократія означає довіру.

— Канада мала «особливий погляд» на іракську політику Сполучених Штатів. Як у Оттаві оцінюють участь України в стабілізаційних силах в Іраку?

— Кожна країна має право приймати власне рішення. Відправка військ за кордон — питання, яке залежить від різних обставин. Канада прийшла до власного висновку, український уряд — до власного. Мир і стабільність в Іраку залежать від зусиль усієї міжнародної спільноти. Ми знаємо, що країни НАТО привітали рішучість України працювати в напрямі євроатлантичної інтеграції. Той факт, що Україна — значущий учасник миротворчих операцій ООН, сприяє зміцненню довіри до вашої держави на міжнародній арені.

— Наскільки реальна можливість того, що Україну приймуть до НАТО «авансом»? Так, наприклад, деякі країни Центральної Європи хоч і є членами Альянсу, проте досі не завершили військового реформування...

— Найважливіша річ, яку потрібно виконати Україні для подальшого зближення з НАТО, не лежить у військовій площині. Хоч реформування в цій сфері також важливе. Більш важливим є чітке сприйняття Україною практики дотримання цінностей, які сповідують члени НАТО. Одна із найголовніших цінностей — демократія. Необхідно, аби український уряд показав на практиці схильність еволюціонувати в контексті прихильності до демократичних принципів. Питання про вступ до НАТО не стояло на порядку денному в Стамбулі. Але Стамбул став нагодою для того, щоб Україна і НАТО змогли оцінити свої відносини. У грудні нинішнього року має відбутися традиційне засідання Комісії Україна-НАТО на міністерському рівні. На ньому, очевидно, буде дана оцінка виборчому процесу в Україні. Лише тоді може йтися про те, наскільки реальні зміни в відносинах Києва і НАТО. Усе залежатиме від того, наскільки Україні вдасться дотриматися зобов’язань.

— Що ви думаєте з приводу зовнішнього впливу на виборчий процес в Україні?

— Україна — незалежна держава. Український народ сам визначить, кого він хоче бачити при владі. Для цього лише необхідно дати шанс громадянам вільно висловити свою волю, голосуючи на виборчій дільниці. Усі сусіди, партнери, друзі України зацікавлені в тому, щоб в державі «запрацювали» демократичні важелі. Тому що демократія — це стабільність. Демократія і стабільність в Україні означають послідовність вибору. Це означає передбачуваність. А передбачуваність — суть міцної міжнародної співпраці. Тільки тоді країни можуть будувати гарні відносини.

— Як би ви оцінили українсько-канадські відносини? Якими ви бачити перспективи їхнього розвитку?

— Минулого тижня Канада відсвяткувала 137-у річницю Дня Канади. Україна святкуватиме невдовзі свій 13-й рік незалежності. Усі ці роки Канада була другом України, сильним прибічником незалежності України, сильним прибічником українського народу. Канада — один із найбільших донорів технічної допомоги для України. Маю на увазі програми співробітництва у різноманітних сферах. Це свідчить про те, наскільки народ і уряд Канади зацікавлені в розвитку України, у розвитку її громадянського суспільства. Саме тому ми також зацікавлені у вільних виборах у вашій державі.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: