Нові демократії можуть бути жорстокі: часто виборці, які їх підтримали, такі самі безпощадні, як і їхні політичні опоненти. Два тижні після спірних президентських виборів на Тайвані, що відбулися 20 березня, — лише третіх в історії країни — ще раз майже підтвердили цю азбучну істину. Тепер молодій демократії Тайваню доводиться давати собі раду з дестабілізуючою дією, яку на неї справило переобрання президента Чень Шуйбяня.
Напередодні виборів, під час агітації в рідному місті на півдні Тайваню президент Шуйбянь і віце-президент Аннетт Лю отримали поранення від куль найманого вбивці. Викликані цим симпатії дозволили президенту перемогти з мінімальним відривом — 50,1% голосів — Лянь Чаня, кандидата від коаліції партії Гоміньдан і Першої народної партії. Це викликало протести опозиції та ствердження про інсценування замаху. Вони вимагають перерахунку голосів.
І це недивно: суспільство Тайваню давно і вельми поляризоване. Демократична прогресивна партія (ДПП) президента Ченя виступає за «дві країни, розділені Тайванською протокою» та за «запобігання поверненню іноземного режиму» (маючи на увазі Гоміньдан, що прийшов на Тайвань у 1949 році). Але якщо захист Шуйбянем Тайваню від погроз континентального Китаю явно пожвавлював прихильників партії, то нейтральних — дратував, а прихильників Гоміньдан відверто злив. Для опозиційної коаліції кампанія стала майже священною битвою не тільки за пожвавлення ослабленої економіки, а й за збереження офіційної назви країни «Республіка Китай». За таких ставок обидва табори мобілізували мільйони.
Президент Шуйбянь розпалив боротьбу, запропонувавши провести перший для Тайваню референдум. Він закликав до посилення захисту Тайваню від ракетної загрози з материкового Китаю і до пошуку мирних умов користування протокою, що відділяє Тайвань від материка. Референдум назвав провокаційним не тільки Китай, а й президент США Джордж Буш. І через тиждень у Тайвані неспокійно. Президент Шуйбянь погодився на перерахунок голосів. Але в усіх на вустах одне запитання — чи погодиться переможений із результатами перерахунку та чи переживе юна демократія Тайваню цей скандал?
Для Тайваню головне питання сьогодні — не об’єднання з Китаєм, а єднання та зміцнення демократичних інститутів. Традиції терпимості повинні замістити хвилювання, які сьогодні настільки властиві демократії Тайваню. Один із плюсів референдуму — вперше у громадян Тайваню спитають їхню думку про питання, пов’язані із захистом країни та відносинами навколо протоки. Будь-який громадянин може прийти і взяти участь у 10 теледебатах за участю державних чиновників.
Крім того, кандидати у президенти самі провели два раунди теледебатів і виступили у двох телезверненнях — політична відкритість, нова для Тайваню й унікальна в політиці Китаю. Хоча влада Китаю не визнає вибори, досвід демократії Тайваню матиме резонанс і в китайській політичній спільноті як приклад більшого плюралізму. З цього погляду, демократія Тайваню має перспективи. ДПП — відносно нова партія, заснована тільки в 1986 році. Тривалий час у Тайвані утримував правлячі позиції Гоміньдан. Сьогодні це домінування в минулому. Через нерівність сил двох партій багато хто передбачав перемогу опозиційної коаліції. І правда, досі ДПП жодного разу не могла набрати більше 40% голосів. Її перемога створила прецедент на політичному ландшафті.
Чотири роки правління ДПП уже змінили політичну карту Тайваню. Її заклик до реформ і віра в Тайвань, настійні заклики до захисту острова від надмірного впливу Китаю вже завоювали симпатії більшості населення. Але це не можна вважати й прямою перемогою тайванського націоналізму. Якби не випадок із замахом напередодні виборів, перемогу могла б отримати опозиція, цей випадок став вирішальним чинником. Мала перевага та явні відмінності в поглядах двох партій — гарантія здорової двопартійної системи в майбутньому.
Але в ході кампанії виникли не тільки дві нові сильні партії. Розвитку демократії також сприяло право. Так, партії почали інтенсивні переговори про поправки до Закону про вибори президента, віце-президента та їхнє відкликання для уникнення повтору нинішньої ситуації з перерахунком голосів. У майбутньому в разі переваги голосів в 1% або менше їх перерахунок буде обов’язковим. «Сонячний закон», що регулює політичне спонсорство, прийняли до виборів. Перевірка коштів президента та його/її сім’ї буде тепер набагато ретельнішою.
Так, досвід демократії Тайваню далекий від показового, але не більше, ніж голосування, що привело Буша до влади чотири роки тому. Так, останні вибори відкинули розділену країну назад, але це розділ демократичний, і сьогодні люди готуються до нових виборів. Слід не скидати з рахунку досвід демократії на Тайвані як приречений на створення нестабільності або ще гірший вихід, а врахувати результати спірного голосування та використати їх для єднання і зміцнення демократії.
Чень-Мінь ЧАО — професор політології Інституту суспільних і гуманітарних наук Сунь Ятсена, Тайвань.