Оголошено, що на президентських виборах у Сполучених Штатах Америки, запланованих на 2 листопада, працюватиме група міжнародних спостерігачів офісу демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ. Попередня місія спостерігачів від ОБСЄ прибуде до США у вересні, вона вивчатиме необхідні умови для направлення основної місії, чисельність якої буде визначено пізніше. Інформаційні агентства зазначають, що це буде перший подібний випадок на президентських виборах у Сполучених Штатах. Таким чином, кампанії-2004 у США і Україні можуть претендувати на подібність за кількома ознаками: президентські вибори проводяться практично в один час, моніторинг кампанії проводять міжнародні спостерігачі, і менш ніж за три місяці до виборів аналітики не можуть назвати найбільш імовірного переможця.
Як повідомляється, делегація спостерігачів від ОБСЄ працюватиме на американських виборах на запрошення Держдепартаменту США. Тринадцять конгресменів — членів Палати представників від Демократичної партії — в липні звернулися до Генерального секретаря ООН Кофі Аннана з проханням надіслати спостерігачів від ООН для спостерігання за кампанією. Прохання зумовлювалося можливими численними порушеннями прав виборців, — такими, зокрема, які мали місце під час виборів- 2000 у штаті Флорида. Тоді, як відомо, для оголошення переможця знадобилося проводити скандальний перерахунок голосів у цьому штаті (губернатором якого є брат президента Буша). В результаті президентом Сполучених Штатів став Джордж Буш, який набрав менше голосів, нiж його суперник Альберт Гор, тоді — віце-президент США. Така ситуація можлива лише в США: тут діє вельми громіздка система, згідно з якою президент обирається колегією виборщиків. Переможець повинен набрати 270 голосів колегії з 538.
Звернення конгресменів-демократів до Аннана викликало бурхливі дебати в Палаті представників. А сам Генеральний секретар ООН відхилив прохання, посилаючись на те, що таке запрошення має надходити від чинної адміністрації США. Тоді конгресмени від демократів звернулися з проханням надіслати запрошення закордонним спостерігачам до держсекретаря Коліна Пауелла. Рішення Держдепартаменту запросити міжнародних спостерігачів від ОБСЄ датовано 30 липня, інформацію про це було оприлюднено наприкінці минулого тижня. Не вказувалося, чи буде також запрошено і спостерігачів від ООН.
«Сполучені Штати зобов’язані запросити нас, як і всі інші країни ОБСЄ», — сказала телекомпанії CNN речник ОБСЄ Урду Гуннарсдоттір. Вона вказала, що США 10 років тому підписали відповідний документ. Представники і демократів, і республіканців схвально зустріли інформацію про направлення до США групи міжнародних спостерігачів. У практично однакових коментарях вказувалося, що це правильний крок, який засвідчить, що вибори в Сполучених Штатах дійсно проходять вільно, демократично і прозоро, що Америка дбає про те, щоб кожен голос мав свою вагу і був почутий.
Те, що оцінка спостерігачів американських виборів може стати в нагоді, очевидно. Знову, як і чотири роки тому, штат Флорида може опинитися в епіцентрі подій: тут, як і в кількох інших штатах, за даними результатів опитувань громадської думки, розрив між кандидатами Бушем і Керрі або практично відсутній, або не перевищує 5 відсотків. Зараз, за даними The New York Times, Джордж Буш може твердо розраховувати на 122 голоси колегії виборщиків. Ще 68 схиляються на його підтримку. У свою чергу, Джон Керрі має в активі 150 голосів плюс 18 потенційних. Для перемоги потрібно 270 голосів. Не визначилося — 180 голосів, за які й триватиме боротьба «до останнього патрона». Якщо за симпатіями населення сьогодні дещо попереду Керрі, то для команди Буша не повинно стати надважким завданням подолати близько 5% розриву. Чи так це, буде видно після передвиборчого з’їзду Республіканської партії, який відбудеться наприкінці серпня в Нью-Йорку. Очікується, що саме там Буш виступить із зверненням до нації, в якому чітко аргументуватиме, навіщо американцям потрібно переобрати його ще на чотири роки. Зараз головна теза його кампанії — боротьба з тероризмом, що діє не надто успішно.
Ще однією подією виборчої кампанії-2004 стала заява відомого рок-співака Брюса Спрінгстіна, опублікована у The New York Times. Співак наголосив, що він 25 років не брав участі у підтримці політиків. Але зараз, за його словами, ставки надто високі, щоб «пересидіти» вибори. Спрінгстін разом з іншими зірками різних музичних напрямків планують з 1 жовтня організувати серію концертів під загальним гаслом «голосуй за зміни», які мають, по-перше, принести кошти на кампанію Керрі, по-друге, сприяти тому, щоб Буша не було переобрано на другий термін. Виручені від концертів кошти планується витратити у тих штатах, які ще коливаються у своїй підтримці одного з кандидатів.