Нещодавно увесь світ святкував День Нельсона Мандели, а сам Мадіба — свій 95-й день народження. Саме йому, непримиренному борцеві проти апартеїду, південноафриканці завдячують поваленням расистського режиму. Це дало змогу чорношкірому населенню Африки брати участь у суспільному житті на рівних правах із білими. Цього дня волонтери у всьому світі провели 67 хвилин «корисних справ», ремонтуючи школи й сиротинці, прибираючи лікарні та розносячи їжу бідним. Також відбулися численні молитви за здоров’я, різноманітні концерти, благодійні аукціони на честь лауреата Нобелівської премії миру.
У Києві цей день святкували під гаслом «День Мандели — щодня! Дії — означають зміни!». З цією метою громадські діячі, журналісти, правозахисники, народні депутати, представники посольств, НУО зібралися в Будинку кіно. Там вони говорили про актуальність та розуміння постаті легендарного борця з апартеїдом. Ким є для нас Мандела? Далекий чи близький?
Зокрема, президент Африканської ради в Україні Сісей МОХАМЕД зазначив, що «Мандела — один із синів Африки, але він належить всім: і дітям, і дорослим».
А тим часом експерт-міжнародник, політолог Руслан ГАРБАР вважає, що в Україні немає таких моральних лідерів і духовних авторитетів, які зуміли би примирити й вирішити те, що вдалося Нельсону Манделі в Південній Африці, і саме цього він учить нас. Також він додав, що не менш важливим після отримання довгоочікуваної свободи є вміння нею користуватися. «Усім своїм життям він показав, як потрібно користуватися цією свободою в інтересах народу і держави. Ми заслужили свободу, вона в нас є, ми незалежні, проте чи вміємо ми користуватися цим в інтересах кожного громадянина та всієї країни, щоб досягнути тих висот, які досягла ПАР? Бо Україна має не менший потенціал, аніж Південна Африка, яка увійшла в число 20 найбільш розвинутих країн світу. А ми досі не можемо вийти на рівень ВВП 1990 року. Потрібно вміти користуватися свободою — цього вчить нас Нельсон Мандела», — наголошує експерт-міжнародник.
Для інших Мадіба є прикладом прощення та поваги до своїх ворогів на увесь світ. Адже після 27-річного ув’язнення, вийшовши на волю, він ненасильницьким методом домігся переходу від апартеїду до нерасової демократії. Кілька уроків виніс і колишній дисидент, політв’язень Семен ГЛУЗМАН: «Він еволюціонував, але не був пристосуванцем. Цього так бракує політикам сьогодення. Для країни колишнього СРСР Мандела дає дороговкази для розбудови держав. Його мудрість та успіх у справі об’єднання країни, що була розколота жахливим режимом апартеїду, є прикладом для всіх континентів».
1991 року українці здобули незалежність, однак чи правильно ми нею користуємося? На думку журналіста-мандрівника Євгена ІХЕЛЬЗОНА, ті процеси, які тривають сьогодні в Україні, — це наслідок дій мільйонів людей, які не готові до свободи. Також у межах заходу відбувся показ кінофільму «Нескорений».
...Зараз 95-річний Нельсон Мандела внаслідок легеневої хвороби вже другий місяць перебуває в тяжкому стані в одній із лікарень Преторії. Але увесь світ, і Україна зокрема, чекають з нетерпінням швидкого одужання нескоренного борця з расовою дискримінацією.