Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Держдума захищає чистоту віри

14 березня, 2001 - 00:00

Як повідомляє інтернет- журнал НТБ, Держдума зацікавилася — з подачі депутата Жириновського — релігійними проблемами, зокрема стосунками уряду РФ із Ватиканом. Комітету по міжнародних справах доручено зробити запит МЗС щодо інформації про причини зустрічі глави уряду РФ Михайла Касьянова з Папою Римським Iваном Павлом II під час візиту в Італію. Держдуму цікавлять також заходи, що вживаються урядом для «недопущення експансії католицизму на територію Росії та інших православних держав».

На пропозицію Жириновського, комітетові доручено ще з’ясувати «реакцію російського МЗС на майбутній візит Iвана Павла II в Київ». Ці протокольні доручення було зроблено на засіданні Держдуми без голосування. На визначення і доручення Державної думи негайно зреагували російські католики. У заяві Конференції католицьких єпископів Російської Федерації, підписаній архієпископом Тадеушем Кондрусевичем, зокрема, сказано: «Ми будуємо добрі відносини з іншими конфесіями та релігіями, беремо участь у діяльності Християнського міжконфесійного консультативного комітету, завжди запрошуємо духовних лідерів росіян на свої торжества і з радістю приймаємо запрошення на християнські, мусульманські, іудейські, буддистські та інші свята.

Ми у співпраці з різними громадськими організаціями та державними органами намагаємося у важкі часи підтримати співвітчизників, надаючи допомогу тим, хто її потребує, незалежно від віросповідання, національності і переконань. Ця допомога завжди приймається із вдячністю.

Серйозна заклопотаність із приводу «недопущення експансії католицизму» пов’язана з тим, що запит в МЗС надіслала Державна дума — орган представницької влади, який покликаний виражати і захищати інтереси всього суспільства, також і релігійних меншин, якими є католики».

Варто додати, що історія недавнього відвідування прем’єр-міністром паном Касьяновим Римського папи подавалася російськими ЗМІ в жанрі детективу з нерозбірливими сюжетом та розв’язкою. Тільки завдяки західній пресі стало відомо, що під час зустрічі йшлося також про можливий візит Папи Iвана Павла II в Москву. Склалося враження, що п. Касьянов виконував таємне доручення, яке ненароком стало явним.

Утім, нас у цій російській історії найбільше цікавлять ті слова протокольних доручень, що стосуються України. Наприклад, не зовсім зрозуміла фраза щодо заходів, «які вживаються урядом для недопущення експансії католицизму на територію Росії та інших православних держав». Невже до складу уряду РФ досі входить заснований Петром I Святійший Синод? Іще цікавіше, якою, з погляду депутатів Держдуми, може бути «реакція російського МЗС на майбутній візит Iвана Павла II в Київ»? Не хотілося б уживати «слова», але подібні доручення можна визначити тільки як некомпетентність, поєднану з імперською вседозволеністю.

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: