Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дипломатична мекка»

У Нью-Йорку буде вирiшуватися доля Саддама
11 вересня, 2002 - 00:00

Нью-Йорк відучора став своєрідною «дипломатичною меккою». Тут відкрилася 57-ма сесія Генеральної асамблеї ООН. Засідання світової дипломатії рідко привертало до себе стільки уваги, як в цьому або в минулому році. Якщо торік «оонівці» мізкували над створенням антитерористичної коаліції, то в цьому — над подальшою роботою партнерів в рамках цієї коаліції. Наступним кроком може стати удар по Іраку, лідера якого у Вашингтоні підозрюють у співпраці з терористами. І саме Організації Об’єднаних Націй вирішувати — завдати по бунтівній країні удару чи спробувати подолати непорозуміння мирним шляхом.

Головною подією засідань Генасамблеї може стати завтрашній виступ президента Сполучених Штатів Джорджа Буша. Очікується, що він представить елітній аудиторії програму американських дій проти Саддама Хусейна. Від того, наскільки переконливим буде лідер Штатів, залежатиме, чи підтримають Білий дім інші країни світу. Єдине, чого зараз очікують від Буша — це конкретних доказів про причетність Саддама до тероризму, а також фактів про плани Багдада виготовляти зброю масового знищення. Поки що всі антиіракські звинувачення зводилися до емоційних оцінок та припущень. «Нехай нададуть хоч один невеликий доказ, єдиний шматочок доказу до своїх звинувачень», — закликав цими днями Вашингтон іракський міністр закордонних справ Наджі Сабрі. Якраз завтра у американського президента з’явиться можливість поділитися з главами міністерств закордонних справ доказами про загрози, які йдуть від Іраку.

Україну на сесії Генасамблеї ООН представлятиме міністр закордонних справ Анатолій Зленко, який до Нью-Йорка відбуде завтра. Його виступ запланований на суботу. Позиція Києва в іракському питання мало чим відрізняється від загальносвітової (Сполучені Штати на сьогодні спроможні підтримати фактично тільки Велика Британія та Ізраїль). Київ виступає за мирне вирішення, а силове допускає тільки у разі вичерпання усіх дипломатичних засобів. При цьому Україна наполягає на обговоренні іракської справи на засіданні Ради Безпеки ООН. Тільки цей орган уповноважений санкціонувати військові дії проти будь-якої країни світу. На вчорашній зустрічі з пресою Анатолій Зленко наголосив, що «необхідно, аби до Іраку повернулися міжнародні інспектори». Вони змогли б перевірити, чи справді Багдад становить загрозу міжнародному порядку.

В цілому Україна й надалі братиме участь в антитерористичній коаліції. У цьому позиція Києва, наголосив міністр, «лишається незмінною». «Наш зиск від приєднання до коаліції полягає у спільній боротьбі з надзвичайним злом — тероризмом. Йдеться про зиск політичний, про вміння налагодити співпрацю з партнерами», — наголосив Зленко. Дипломат також висловив упевненість, що коаліція не розпадеться у разі удару по Іраку. На його думку, «міжнародне співтовариство зобов’язане діяти разом і запобігати проявам тероризму». Хоч висловлений пафос у цьому пасажі не завадив Зленку висловитися про сприйняття у світі можливої атаки проти Багдада: «Воно буде одним, якщо акція відбудеться на міжнародно-правовій основі, іншим — коли як з Югославією»...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: