«Відкриті президентські вибори, відокремлення влади від бізнесу й повага до прав людини є запорукою просування України на євроінтеграційному шляху», — заявив на прес-конференції міністр з питань Європи у міністерстві закордонних справ Великої Британії Деніс Мак-Шейн. Він побував в Україні з дводенним візитом, відвідав Київ та Львів і виголосив промови перед студентами Києво-Могилянської академії та Львівського університету імені Івана Франка.
Деніс Мак-Шейн — колишній продюсер Бі-Бі-Сі й президент Національної спілки журналістів Британії. Тому предметом його особливого занепокоєння є ситуація зі свободою слова та правами журналістів в Україні. Кілька місяців тому Деніс Мак-Шейн виступив з доволі резонансною заявою. Він сказав, що поки журналісти в нашій державі не отримають належного захисту, про членство України в НАТО та ЄС не може бути й мови. Сьогодні британський міністр знову наголошує на тому, що неспроможність розслідувати загибель Георгія Гонгадзе є великим мінусом для іміджу України, зокрема в Британії, Франції та США.
Водночас пан Мак-Шейн зазначив, що Україна є великою європейською державою. «Прем’єр-міністр Тоні Блер хоче, щоб Україна була партнером номер один у новій Європі», — сказав він. Я привіз вам просте послання — дивіться на Захід, із ним пов’язуйте своє майбутнє! — заявив Мак- Шейн, схвально відзначивши також участь українських військових у повоєнній стабілізації та відбудові Іраку.
Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», Деніс Мак-Шейн сказав, що поки не готовий детально коментувати проект угоди про створення єдиного економічного простору України, Росії, Білорусі й Казахстану. «Я отримав цей проект лише кілька годин тому. Ми з Послом Британії Робертом Брінклі уважно вивчимо документ і потім оприлюднимо свої погляди. Сподіваюся, що ще нічого не вирішено остаточно, що це лише проект, бо конкретні кроки в цьому напрямі згубно вплинуть на амбіції України, зокрема щодо вступу до Світової організації торгівлі». Водночас британський міністр зазначив, що усвідомлює всю важливість для України зв’язків з Росією. «Оптимальним для Києва буде партнерство з Росією та Європейським Союзом, але пріоритетними мають бути інтереси на Заході», — сказав він.