Вихідними на Хрещатику гуляв увесь Європейський Союз — Україна увосьме відзначила Дні Європи. Але попри святковий настрій, українцям у черговий раз нагадали про необхідність реформ, які має здійснити наша держава, аби досягти бажаного членства в елітному європейському клубі — ЄС. «Україна як європейська країна здійснила свій історичний та стратегічний вибір, розпочавши процес глибокої інтеграції до Європейського Союзу. Ця інтеграція, як ми очікуємо, змінить життя всіх українців на краще... ЄС та Україна успішно працюють над укладанням майбутньої Угоди про асоціацію, що, крім усього іншого, створить глибоку та всебічну зону вільної торгівлі. Якщо нам пощастить, то, сподіваємося, ми укладемо угоду вже цього року», — заявила у відеозверненні до українських громадян високий представник ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки і віце-президент Європейської комісії Кетрін Ештон. «Якщо пощастить» — у принципі ці слова можна було б назвати лейтмотивом на святі Дня Європи в Україні. І жодного слова про плани скасування візового режиму з Євросоюзом.
Тим часом на Хрещатику 27 наметів розповідали про традиції країн-членів ЄС. Кожен намет — одна з європейських країн. Відвідувачів Європейського містечка виявилося менше, ніж минулого року. Зрештою, сама атмосфера на святі була подібна до ярмарку в робочий день. Окремі групки людей підходили до наметів, брали до рук брошури, у яких розповідалося про країну, що її представляє намет, але усе це без особливого ентузіазму. Намети ОБСЄ та ЄС влаштовували інтелектуальні випробування — відвідувачам пропонувалося відповісти на запитання вікторини та виграти приз. Утім, найбільшою популярністю користувалися «алкогольні» намети — Румунії, де безкоштовно наливали самогон і частували гогошарами, Ірландії — тут продавали ірландський віскі та пиво. Італія пригощала морозивом, Греція — шашликами, турецький намет танцював, фламенко виконувала Іспанія...
Серед українських відвідувачів Днів Європи були як ті, хто прийшов випадково, так і ті, хто ходив на такі свята раніше. Студентка Олена на запитання «Дня», чи бачить вона майбутнє України в Євросоюзі, відповіла, що мріє, аби українці мали змогу жити, як громадяни Західної Європи. «Сподіваюся, колись настане той день, коли ми зможемо з упевненістю сказати, що досягли поставленої мети — ми члени Євросоюзу і маємо право на гідний рівень життя». Програміст Олександр заявив, що підтримує ідею українського вступу до елітного євроклубу, але не вірить, що влада здатна зробити необхідні для цього кроки.
Найбільшими оптимістами щодо намірів нової влади вести Україну до Євросоюзу виявилися закордонні посли в Україні (можливо, їх посада зобов’язує?). «За останні п’ять років ваша держава показала значний прогрес у наближенні до Європейського Союзу. Наскільки я знаю, євроінтеграція — це пріоритет нинішньої української влади, принаймні так вона заявляє. Отже, я дійсно думаю й очікую, що ця стратегія втілюватиметься у життя і процес інтеграції продовжуватиметься», — сказав «Дню» посол Румунії в Україні Траян Лауренціу Христя. А німецький посол Ганс-Юрген Гаймзьот відзначив: «Звичайно, в Україні змінилася влада, але ми щасливі, що нинішній уряд також заявляє про намір продовжувати шлях європейської інтеграції. Досі ми не побачили конкретних кроків у цьому напрямку, але ми сподіваємося, що уряд діями підтверджуватиме свої слова, тож ми зможемо досягти успіху в нашій співпраці». Посол також дав пораду пересічним українцям, які бажають побачити свою країну в Євросоюзі: «По-перше, я вважаю, що українці мають брати активну участь у громадському житті, проявляти ініціативу щодо євроінтеграції їхньої країни до ЄС. Потрібні активні молоді люди, які підтримують ідею євроінтеграції. По-друге, я вважаю, що українці мають їхати і навчатися у Європі, аби краще її розуміти і приносити європейські ідеї до України. Не тільки Україну треба наближати до Євросоюзу, але й Євросоюз треба наближати до України. Наприклад, DAAD (Німецька служба академічних обмінів) надає українцям можливість навчатися у Німеччині — скористайтеся цією можливістю!».
Більш критичним і вимогливим виявився голова Єврокомісії в Україні Жозе Маунель Пінту Тейшейра: «Чого ми чекаємо від нової влади, добре відомо. Це те ж саме, що ми очікували і від попереднього уряду — проведення реформ, які необхідні для інтеграції до ЄС. Новий уряд оголосив про стратегію співпраці з Євросоюзом, однак ця стратегія вимагає активної роботи над реформуванням вашої країни. Уже дуже скоро ми зможемо побачити, чи робить новий уряд прогрес у напрямку до Європейського Союзу». На запитання «Дня», чому голова Ради Європейського Союзу бельгієць Герман Ван Ромпей досі не відвідав Україну, незважаючи на заяви про важливість відносин з нашою країною, Тейшейра відповів: «Європейський Союз має багатьох лідерів, а у цих лідерів — свої особливі пріоритети. Ван Ромпей відвідає саміт Україна — ЄС, який відбудеться цього року, також там буде голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу і баронеса Кетрін Ештон. Той факт, що голова Ради Європейського Союзу досі не приїхав до України, не має інтерпретуватися як відсутність зацікавлення. Чого ми від вас хочемо — це конкретних кроків. І Україна працює у цьому процесі. Втім, люди мають розуміти, що Європейський Союз працює з багатьма країнами».
Особливу ініціативу та зацікавлення у співпраці з європейськими структурами проявило Міністерство надзвичайних ситуацій. Гостей свята та закордонних послів запросили до сцени МНС, розташованій на Європейській площі. Глядачам продемонстрували відеоролик про вчинок юного Дениса Гукасяна, який врятував семирічну Анастасію Мельник, що провалилася під кригу на водоймі. «Зробимо життя безпечним», — закликало Міністерство надзвичайних ситуацій у День Європи. Надзвичайних ситуацій, на щастя, не сталося, а от скандальна не оминула очільника МНС Нестора Шуфрича. Серед гостей святкування виявилася баба Параска, яка відшукала міністра серед натовпу і щось було почала до нього говорити. Проте Нестор Іванович швидко зреагував і, кинувши кілька слів у відповідь, повернувся до жінки спиною.
Так, Дні Європи за допомогою брошур, страв, танців, співів, виступів дипломатів і яскравих карт курортів країн-членів ЄС показали українцям принади життя в Євросоюзі. Залишається чекати реформ від влади, активності від нас самих — і день X настане.