Iспанія може передчасно вивести свої миротворчі війська з Іраку. Принаймні про такий намір нової влади заявив Хосе Луїс Родрігес Сапатеро, лідер Соціалістичної робітничої партії, що перемогла на парламентських виборах у неділю. В одному зі своїх найперших звернень до населення майбутній прем’єр- міністр Іспанії назвав війну в Іраку «невиправданою», а також доволі критично відгукнувся про лідерів країн-ініціаторів воєнних дій. «Джорджеві Бушу і Тоні Блеру варто було б замислитися про самокритику», — цитує його Бі-Бі-Сі. За словами Сапатеро, перспектива відкликання 1300-ного іспанського миротворчого контингенту з Іраку до 30 червня стане реальною, якщо до того часу ООН не візьме під свій контроль ситуацію в повоєнній країні. Розмежовуючи поняття «війна в Іраку» та «війна з тероризмом», Сапатеро запевнив, що Іспанія надалі докладатиме усіх зусиль для якнайуспішнішого ведення останньої.
Уряд Хосе Луїса Родрігеса Сапатеро, очікується, вестиме політику зближення Іспанії зі «старою Європою», зокрема, із опозиційними війні в Іраку Францією та Німеччиною. Поразка правлячої Народної партії, відомої своїми симпатіями до США та Великобританії, наочно продемонструвала зміну пріоритетів у свідомості середнього іспанського громадянина. Напередодні виборів країною прокотилася хвиля протестів населення, невдоволеного реакцією тодішнього уряду Хосе Марії Аснара на скоєні минулого тижня теракти в Мадриді, які забрали життя 200 осіб. Обурення громадян викликала непохитна впевненість влади в тому, що за вибухами в поїздах стоять баскські сепаратисти. Відкидаючи версію причетності «Аль-Каїди», влада, на думку демонстрантів, намагається виправдати свою співпрацю з американсько-британською коаліцією в Іраку, яка, можливо, стала причиною того, що Іспанію було обрано мішенню для терористів.
Щоправда, міністр закордонних справ Великої Британії Джек Стро рішуче заперечив твердження, що країни з менш жорсткою політичною лінією є більш захищеними від терору: «Ніхто не повинен вірити, що ми якимось чином можемо уникнути війни з ісламським тероризмом». Позицію Стро, схоже, поділяє більшість країн-учасників миротворчої операції в Іраку. Принаймні жодна з них не висловила бажання відкликати свої військові формування. «Це тільки посприяло б усталенню думки, що терористи мають рацію і є сильнішими, ніж увесь цивілізований світ», — висловився про можливість відкликання військ прем’єр-міністр Польщі Лешек Міллер. Міністерство закордонних справ України також запевнило, що «на даний момент питання про виведення контингенту з Іраку чи обмеження його чисельності не стоїть на порядку денному».
Із огляду на мадридську трагедію Європейський Союз має намір переглянути свою політику боротьби з тероризмом. Першим кроком покликаний стати екстрений саміт міністрів юстиції та внутрішніх справ країн ЄС, що відбудеться у п’ятницю. Тим часом обіцянки іспанської влади мобілізувати всі сили для розслідування обставин терактів і виявлення відповідальних за них починають реалізовуватися у конкретні дії. Місцева газета «Ель Паїс», посилаючись на власні джерела в спецслужбах, стверджує, що поліція підозрює у вчиненні вибухів шістьох марокканців. Одного з підозрюваних, якого очевидці запримітили у вагоні, що згодом вибухнув, уже затримано. За деякими даними, екстремістське марокканське угруповання, до якого він належить, має зв’язки з «Аль-Каїдою».
ДО РЕЧІ
Можливо, серед загиблих унаслідок теракту в Мадриді є ще один громадянин України, повідомив керівник прес- служби МЗС Маркіян Лубківський. Учора він заявив, що зараз триває ідентифікація тіла загиблого, однак «дуже високою є ймовірність того, що він є громадянином України». Компетентні органи Іспанії подали запит на особисті речі загиблого для проведення експертизи ДНК. М. Лубківський повідомив, що одна людина звернулася до української сторони у зв’язку зі зникненням свого товариша. Як відомо, один українець загинув унаслідок теракту в Мадриді 11 березня, три українки постраждали.