Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Добра новина для Америки

Вільям ТЕЙЛОР: Я переконаний, що почнуться зміни у вирішенні проблем
6 листопада, 2008 - 00:00

Що означає для США обрання на посаду президента першого в історії афроамериканця і чи зможе Барак Обама здійснити обіцяні зміни? Яких змін слід очікувати у зовнішній політиці США та у відносинах Вашингтону з Брюсселем і Києвом? Від чого залежить отримання Україною Плану дій щодо членства в НАТО? Про це «Дню» — у бліц-інтерв’ю посла США в Україні Вільяма ТЕЙЛОРА.

— Пане посол, я знаю, що це особисте питання, але цікаво дізнатися, за що ви голосували під час виборів — за «зміни» (передвиборче гасло демократа Барака Обами. — Ред.) чи за «перш за все — країна» (передвиборче гасло республіканця Джона Маккейна. — Ред.)?

— (Сміється). Так, це особисте питання. Справді, я не можу сказати за кого проголосував. Але можу сказати, що дуже задоволений результатом.

— Чи дійсно результати виборів — обрання Обами — будуть означати великі зміни для Америки?

— Я думаю, що буде багато змін. Але також буде багато послідовності. Звісно, ситуація не змінилися. Залишаються проблеми з економікою та фінансовою системою. Є проблеми щодо війни в Іраку та Афганістані. Тобто проблеми залишилися тими самими. Але я переконаний, що почнуться зміни у способах вирішення цих проблем. Я очікую, що в Іраку ми побачимо справжні зусилля щодо скорочення кількості американських солдатів. На мою думку, в Афганістані ми побачимо новий погляд чи зосередження уваги щодо цієї війни. Що стосується економіки, то завдяки цим виборам ми побачимо відновлену довіру до американської економіки. Я вважаю, що в період виборів часто виникає відчуття невпевненості. А тепер, на мою думку, інвестори, Волл-стріт, дрібний бізнес знову відчують впевненість, у них з’являться нова надія, захоплення та нові очікування щодо стану економіки. Адже часто економічні проблеми є перш за все психологічними. Якщо зараз американці згуртуються разом з новою адміністрацією, з новим президентом, з новою партією при владі — це буде дуже добре для економіки.

— Але чи справді Обама може здійснити зміни? Він обіцяв, що до влади прийдуть нові люди, але, як можна побачити, його оточують сенатор Гіларі Клінтон, екс-президент Білл Клінтон та багато працівників його апарату.

— Безсумнівно, до адміністрації Обами прийдуть нові люди. Але також можна не сумніватися, що буде залучено й тих, хто працював в адміністрації Клінтона. У цьому немає сумніву. До речі, в часи адміністрації Клінтона американська економіка почувалася добре. Люди з адміністрації Клінтона добре знають європейських, українських, російських та китайських лідерів. Вони прийдуть і допоможуть новій адміністрації. Але в цій адміністрації будуть зміни в порівнянні з добою Клінтона. Я не думаю, що буде повернення до тих часів. Всі розуміють, що для нової адміністрації має бути новий набір завдань у зовнішній політиці.

— Якщо повернутися до виборів та їхніх результатів, і, зокрема, того, що вперше в США президентом обрано афроамериканця: чи означає це, що в американському суспільстві відбулися великі зміни, зокрема, у ставленні щодо представників інших рас?

— Справді, зараз у нас обрано президента, матір якого є білошкірою, а батько — чорношкірим. Але хоч як це не дивно звучить, у цій кампанії не йшлося про расу. І всі це добре розуміли. Американці не голосували за білошкірого чи чорношкірого. Вони голосували за зміни і безперервність. Вони голосували за молодого і старого, за героя війни та громадського організатора. Ось за що вони голосували. А питання раси, на щастя, не було великим чинником під час цих виборів. І я дуже радий цьому. Це дуже добра новина для Америки.

— Що може тепер очікувати Європа від США, адже більшість європейців підтримували Обаму?

— Дійсно, європейці були великими прихильниками сенатора Обами — тепер президента. Його промова в Берліні та візити до інших частин світу демонстрували, що Обаму підтримують у світі. Я думаю, що це дуже добре для відносин Америки з Європою. На мою думку, ці відносини завжди були важливими, а нині вони стануть ще міцнішими. Ми будемо дуже уважно слухати європейців. А вони, європейці, знають, що отримали співчутливий голос у Білому домі. Тому я вважаю, що це добра новина для відносин США і Європи.

— А для України?

— Обама був тут. Він демонстрував сильну підтримку України тим, що побував тут, а також діями і заявами як у сенаті, так і під час виборчої кампанії. Він згадував про важливість України. Тож, напевно, відносини між США і Україною лише ставатимуть міцнішими під час діяльності нової адміністрації.

— А чи можна Україні у зв’язку з обранням Обами розраховувати на отримання ПДЧ?

— Це питання залежить від України. Якщо українські лідери і далі виступатимуть за надання ПДЧ, то це буде можливо. Хіба що не цього року, а наступного. Але цього мають хотіти українські лідери.

— Пане посол, скільки часу зайняло у вас голосування? ЗМІ повідомляли, що Барак Обама витратив 11 хвилин, щоб проголосувати за допомогою факсу.

— Я проголосував у Вашингтоні минулого місяця. І це в мене забрало десь хвилини зо три, це було дуже просто.

— Чи не виникнуть проблеми з підрахунком голосів під час цих виборів?

— Раніше у нас були проблеми — в 2000 році. У штаті Флорида ми мали великі проблеми. Цього року їх не було. Єдиною проблемою була велика явка людей на вибори. Це дуже добра новина для американської демократії.

— А коли слід очікувати оголошення офіційних результатів цих виборів?

— Це відбудеться у середині грудня, коли збереться колегія виборців. Але ми вже сьогодні знаємо результати й маємо нового президента.

Розмовляв Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: