Європейські університети запрошуватимуть дедалі більше українських студентів і дослідників, поліпшаться і можливості культурної співпраці країн ЄС і України. Iз таким посланням їде до Києва комісар ЄС Ян Фігель. 10—11 листопада він зустрінеться з Президентом України, мером Києва, українськими чиновниками, студентами, представниками неурядових організацій.
За словами Фігеля, після помаранчевої революції в Україні з’явився більш благодатний грунт для співпраці у сфері освіти і культури. Якщо торік через програму Євросоюзу «Еразмус-Мундус» до європейських університетів приїхали 140 студентів і дослідників з України, то 2005 го їх вже було 800, а через кілька років ця кількість має зрости ще в 10 разів. «Такі програми відкриті для країн — не членів ЄС, і я вважаю, що Україна є гарним прикладом співпраці», — сказав комісар. Він визнав, що культурні проекти між Євросоюзом і Україною розвиваються не дуже активно, хоча Брюссель хоче приділяти такій співпраці більше уваги. Коментуючи плани Києва отримати статус культурної столиці Європи 2010 року, Фігель порекомендував Україні не тільки мріяти, але і працювати в цьому напрямі.
ЄС почав підтримувати реформи в українській освіті ще на початку 90-х. Кошти виділялися через програму ТАСIС. А з появою минулого року програми «Еразмус-Мундус» у студентів і вчених України з’явилося більше шансів потрапити на навчання або стажування до європейських університетів. Програма, що фінансується Євросоюзом, відкриває двері навчальних закладів перед студентами і фахівцями з-за меж ЄС. За словами Яна Фігеля, Євросоюз не ставить перед собою мети «імпортувати» світлі уми, щоб стати найконкурентоспроможнiшою економікою у світі. «Програма «Еразмус-Мундус» не ставила собі такої мети. Але якщо ми не будемо активними, то самі станемо жертвами відпливу мозку. Ми хочемо створити умови для розвитку інтелектуальної діяльності», — вважає комісар Фігель.
Iнтерес до порівняно нової програми ЄС великий: охочих отримати грант утричі більше, ніж «вакансій» в університетах. Українці стали досить активними учасниками програми, посідаючи третє місце після бразильців і росіян. У планах — участь не тільки окремих студентів і вчених, а розвиток співпраці університетів України і Євросоюзу.