Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ДУМКИ

20 травня, 1999 - 00:00


Уперше від початку авіаударів по Югославії державний діяч Заходу — міністр закордонних справ Великої Британії Робін Кук — офіційно заявив про можливість наземної операції в Югославії. Як би ви це прокоментували?

Дерек ФРЕЙЗЕР, посол Канади в Україні:

— Я думаю, мій коментар буде таким: НАТО — це дуже відкрита організація, і в разі, коли це рішення (про початок наземної операції НАТО в Косово чи в Югославії) буде прийнято, воно буде негайно оприлюднено.

Ви знаєте, що на саміті НАТО у Вашингтоні було обговорено всі можливі рішення. Всі зусилля НАТО зараз сконцентровано на тому, щоби Белград прийняв відомі п'ять принципів НАТО, які висловлені генеральним секретарем Соланою і відповідають ухваленій у понеділок резолюції РБ ООН, що стосуються перш за все повернення біженців до Косово, забезпечення безпеки. НАТО намагається забезпечити умови для вводу до Косово міжнародних миротворчих військ.

Але я не хотів би зараз коментувати гіпотетичні можливості. Жодного рішення про наземну військову операцію ще не прийнято.

Джан Лука БЕРТIНЕТТО, посол Італії в Україні:

— Перш за все, нам дуже неприємно констатувати той факт, що майже ніхто в Україні не вірить, що дії НАТО спрямовано передусім на захист косовського населення, яке зазнає етнічних чисток. І тому бомбардування — реакція на етнічні чистки, спосіб їхнього припинення. Бомбардування припиниться, якщо Югославія виведе війська й забезпечить під міжнародним захистом повернення 1 млн. біженців. Було б чудово, якби в Косово все відбувалося, як у американському фільмі. Там ми бачимо позитивного героя — ковбоя й негативного героя — бандита з ножем, який намагається вбити хорошу дівчину. В таких фільмах не проливається жодної краплі крові. Насправді ж усе не так. Це дуже дивна війна. Також і тому, що країни НАТО намагаються провести її без втрат зі свого боку. Вони не хочуть вбивати й югославів, але коли таке трапляється, змушені вибачатися. З самого початку ми заявляли, що не хочемо наземного втручання. Ми сподіваємося, що завдяки посередницьким зусиллям досягнути мети вдасться. Інакше — що робити? Продовжувати бомбардування? Почати наземне втручання? Італійський уряд сподівається, що цього не станеться, що югославський уряд почне поводитися як уряд європейської цивілізованої держави.

Серед італійців значна більшість підтримує дії НАТО. Звісно, бомбардування, завдані ними збитки, випадкові жертви не подобаються нікому. В Італії є меншість, яка виступає проти війни взагалі, але в той же час майже всі італійці — проти Мілошевича.

Йоран ЯКОБСОН посол Швеції в Україні:

— Наш уряд ще не висловив думки щодо вступу в Косово наземних військ. Але Швеція готова взяти участь у миротворчих військах. Питання Косово взагалі дуже хвилює шведську громадськість. Ми із розумінням ставимося до дій НАТО. Адже їх спричинило становище в Косово, звідки вигнано 1,5 млн. мешканців.

Пiдготували Наталя ВIКУЛIНА, Вiктор ЗАМ'ЯТIН, «День»
Газета: 
Рубрика: