Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дуже добре, що Україна інтегрується до світового порядку...

Посол Фінляндії в Україні Крістер МІККЕЛССОН
17 грудня, 2008 - 00:00

Новорічна анкета «Дня»

1.Ваш рейтинг світових подій 2008 року. Які з них, на вашу думку, були найзначущішими для українського суспільства?

2. Які події в Україні мали найбільший резонанс за кордоном, зокрема, у вашій країні чи місці перебування? Що змінилося, на ваш погляд, в Україні та українцях?

3. Які матеріали, теми, автори та які спецпроекти «Дня» (фотоконкурс, книжкові проекти) запам’яталися вам найбільше?

4. Щоб ви хотіли побажати українцям у цьому році?

1. Я вважаю, що потрібно перераховувати не лише події, але й процеси. Зважаючи на це, я гадаю, що найважливішим процесом є зростання дискусій щодо кліматичних змін і впливу людини на природу загалом. Хоча більшість катастроф можна кваліфікувати як «природні», але зростаюча їхня кількість, яка, принаймні частково, може бути спричинена діяльністю людини, повинна змусити людство задуматися. Отже, для країн є вкрай важливим посткіотський процес, а для індивідуумів життєво важливим — енергозбереження та екологічна поведінка.

Друга річ, яку я хотів би згадати, це відновлення поширеного голоду в Африці. Це прямо не впливає на Україну, але я був дуже радий, почувши, що 9 грудня з нагоди дня Прав людини Україна зробила значний внесок з рекордного врожаю зерна, зібраного в країні. Треба звернути увагу на те, що це було зроблено в 2008 році, на 75 річницю Голодомору в Україні, що слід сприймати як важливий приклад взяття на себе відповідальності за інших.

Перераховуючи події, потрібно також згадати те, що трапилось у Грузії в серпні цього року. Враховуючи це, для Європи і України надзвичайно важливо існування багатосторонніх форумів та інститутів, як от ООН і ОБСЄ. Багатосторонні інститути й успішна, хоча іноді втомлива дипломатія потрібні для вирішення проблем мирним шляхом. У цьому відношенні мене, посла Фінляндії, можна вибачити за те, що я згадую дуже важливу подію: нещодавнє нагородження Нобелівською премією миру президента Мартті Ахтісаарі. Це було визнання важливості дипломатії, а також особистої відданості. Я вважаю, що з цього можна винести великий урок.

2. Говорячи про позитивні речі, потрібно згадати про отримання Україною членства в СОТ. Це дуже добре, що Україна інтегрується до світового порядку, використовує узгоджені механізми і правила, як і більшість інших країн світу.

Говорячи про негативні події, потрібно згадати фінансову кризу, яка сильно вразила світ, а також Україну. Міжнародна спільнота відгукнулась з допомогою через Міжнародний валютний фонд та інші фінансові інститути. Як Україна впорається з цією кризою, я гадаю, багато в чому залежить від того, як країні вдасться об’єднатися для боротьби з цим лихом. У цьому відношенні надзвичайно важливими є політична стабільність і демократичне функціонування всіх державних інституцій.

Моя країна, Фінляндія, пройшла через дуже важку економічну кризу в першій половині 90-х років. Багато людей і підприємств сильно постраждали під час цієї кризи, і уряду довелося вдаватися до жорстких заходів. Тепер Фінляндія перебуває в дуже добрій формі й готова зустріти нову кризу.

Передумовою для цього є два важливих уроки. В країні має бути консенсус, відчуття спільності й водночас рішуче керівництво.

3. Я читаю вашу газету щодня, головним чином відстежую події дня і дуже насолоджуюсь цим. Я дуже ціную те, що в статтях робиться наголос на історичні події. Щоб знати, куди йти, потрібно знати своє минуле.

4. Перш за все, я хотів би побажати українцям традиційних речей: щастя і здоров’я. Я також хочу побажати їм сил, щоб пережити, можливо, складні часи, які на них чекають. Завдяки особистим зусиллям, а також спільним діям, життя буде кращим в 2009 році. Насамкінець, я бажаю, щоб усі люди мали можливість піклуватися про когось, і щоб про них теж хтось піклувався.

Газета: 
Рубрика: