Безпечні умови повсякденної життєдіяльності — це головне, що сьогодні хвилює людей у всьому світі, включаючи Україну. Світ змінюється на очах, давно немає гострого протистояння політичних систем, яке десятиліттями супроводжувалось загрозою нової світової війни. Тепер увага світової спільноти зосереджується на екологічних проблемах, питаннях глобалізації і забезпеченні людства ресурсами. Водночас великі й малі країни зіткнулися з виявами насильства, екстремізму, організованої злочинності і тероризму, який перетворився на велике і жахаюче міжнародне зло. Як позбутись цих небезпечних явищ і зробити світ і громадянина будь-якої країни більш захищеними?
Відповідь на це питання шукають і в Україні. Зокрема вирішенню цієї проблеми були присвячені шоста Міжнародна спеціалізована виставка засобів захисту, озброєння та спецтехніки «ISPEK» та третій Міжнародний антитерористичний форум, який відбувся у рамках виставки. З одного боку, мова йшла про об’єднання зусиль, державних і недержавних інститутів для створення умов забезпечення безпеки життєдіяльності держави, суспільства і людини завдяки кращому переоснащенню відповідних підрозділів силових структур і недержавних охоронних служб. А з другого боку — про консолідацію діяльності неурядових структур, трудових колективів і громадян з метою використання несилових форм і методів для протидії тероризму. Це як два крила для безпечного світу.
Відкриваючи виставку і форум, перший заступник Секретаря РНБО України Василь Крутов, засновник і почесний голова Правління міжнародної громадської організації «Міжнародна антитерористична єдність» (МАЄ), відзначив, що виставка, до створення якої компанія «ЗовнішЕкспоБізнес» разом iз силовими відомствами країни йшла багато років, і яка за рішенням Уряду проводиться щорічно, є дієвим інструментом для вирішення питань безпеки в країні і ця робота стала ще більш ефективною у партнерстві з МАЄ при організації й проведенні з 2004 року Міжнародного антитерористичного форуму.
«Компанія «ЗовнішЕкспоБізнес», — розповів її президент Валентин Соколовський, — допомагала становленню МАЄ і продовжує сприяти діяльності цього громадського об’єднання, яке зі свого боку бере активну участь у підготовці та проведенні виставки та є незмінним її учасником».
Тематика секцій, які працювали під час форуму «Етнокультурна складова у виникненні теророгенних явищ» та «Технології громадянської протидії тероризму», виставка і форум могли комусь здатися окремо існуючими. Насправді ж тематика форуму, виступи учасників пленарного засідання тісно пов’язані зі змістом експозиції виставки. Співорганізатори форуму ДП «Укроборонсервіс», ЗАТ «Восток-СервісУкраїна», Європейський університет та багато інших учасників форуму одночасно були й експонентами виставки спецпродукції, з якою можна було ознайомитися у просторих залах виставкового центр «АККО Інтернешнл», зокрема з новими технологіями для запобігання терористичним актам, здійснення операцій проти терористів і звільнення заручників. Обидва дійства — під одним дахом.
Загалом у виставці прийняло участь майже 90 фірм із 6 країн світу, та представлена продукція з 22 країн, яка призначена для захисту та охорони різних об’єктів, дій у надзвичайних ситуаціях, а також для безпеки людини. Адже сьогодні, як ніколи раніше, важливо, щоб кожен громадянин всюди почував себе захищеним.
УКРАЇНСЬКИЙ ПІДХІД
Тема боротьби з міжнародним тероризмом і протидії терористичним актам не сходить із порядку денного як великих, впливових країн світу, так і невеликих, не впливових. Після трагічних подій 11 вересня 2001 року питання боротьби з таким явищем, що не знає кордонів, порушуються на різноманітних форумах, включаючи трибуну ООН. На боротьбу iз цим злом піднялися Північноатлантичний альянс, інші міжнародні структури, практично всі країни світу, за винятком тих, хто явно чи не явно підтримує терористичні організації. Однак дотепер проти тероризму не винайдено ефективних засобів протидії і тому практично неможливо запобігти конкретним терактам. Відтак, усі країни дуже серйозно ставляться до цієї загрози і намагаються задіяти усілякі ресурси. Одним із яскравих свідчень цього є заходи, до яких вдаються організатори чемпіонату світу по футболу в Німеччині. Для підтримання безпеки під час чемпіонату німецький уряд вирішив не покладатися лише на власні силові структури, а попросив НАТО задіяти систему дистанційного радіолокаційного контролю, відомою під англійською абревіатурою AWACS.
В Україні поки немає прикладів прояву ні національного, ні міжнародного тероризму. Звісно, це не означає, що наша країна не може стати об’єктом міжнародного тероризму, тому вона не може стояти осторонь цієї проблеми. «Ні одна держава світу не може гарантувати безпеку від тероризму, генезис якого постійно змінюється і виникають нові форми і засоби для здійснення терористичних актів. Цьому сприяє глобалізація і науковий прогрес завдяки якому «купка фанатиків може поставити на коліна цілі інституції або й саму державу». Такий діагноз явищу тероризм поставив Василь Крутов на Третьому міжнародному антитерористичному форумі «Держава і суспільство — соціальні партнери у боротьбі з тероризмом».
В.Крутов має власний підхід до організації антитерористичної боротьби. На його думку, ефективно протидіяти тероризму можна лише завдяки максимальному і динамічному об’єднанню інтелектуального і організаційного потенціалу державних інститутів і громадських організацій. «Причому об’єднуватися слід не лише в рамках кордону, а міжнародної спільноти», — наголосив В.Крутов. За його словами, роль громадських організацій полягає в проведенні такої роботи серед всіх соціальних груп населення, щоб на підсвідомому рівні ні в кого не виникало наміру здійснювати акти насильства.
Для такої «спецроботи» колишні командири підрозділів «Альфа» (одним із таких командирів був свого часу і В.Крутов) у 2003 роцi заснували Міжнародну громадську організацію «Міжнародна антитерористична єдність». Ця організація на даний момент має 16 регіональних представництв в Україні, а також шість за кордоном і об’єднує понад 3 тис. чоловік. Голова правління «Міжнародної антитерористичної єдності» Олександр Дічек вважає, що перемогти тероризм може лише якісний скачок — трансформація суспільства. Відтак ця організація, яка є учасником Ради Європи, зосереджує увагу на вихованні у дітей поваги до історичних, етнічних особливостей, традицій, вірувань і уподобань усіх народів світу. Більше того, вона запровадила власну оцінку демократичності суспільства країни. Під цим розуміється системний захист за участі держави та громадських організацій, інститутів і більш активна участь державних керівників у громадських організаціях. «Це є з одного боку експертизою їхньої діяльності з боку громадських організації, а з іншого — визначає відносини і цементує державу та суспільство. Саме через громадські організації держава готова проводити політику боротьби з тероризмом», — наголосив О.Дічек.
У Північноатлантичному альянсі також визнають, що громадські організації і суспільство може відігравати важливу роль у боротьбі з тероризмом. «Без підтримки суспільства складно говорити про успіх у антитерористичній боротьбі», — зазначив представник НАТО Роберт Пшел під час звернення до учасників форуму по відео-мосту. Перший заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко вважає, що підтримка громадськими організаціями курсу України до НАТО найбільше сприятиме тому, щоб держава почувалася в найкращих умовах безпеки з огляду і на можливі терористичні загрози.
Забезпечення безпеки будь- якої країни потребує широкого комплексу заходів, починаючи від юридичних до матеріально- технічних. З першим в Україні все гаразд, вважає перший заступник Секретаря РНБО. Верховна Рада ухвалила спеціальний закон про боротьбу з тероризмом. У законодавстві є спеціальна стаття по цьому злочину, і понад 30 статей кримінального кодексу мають терористичне забарвлення. Україна бере активну участь у впливових міжнародних організаціях, які займаються боротьбою з тероризмом. Наша країна була ініціатором створення антитерористичного центру СНД. Цього року в Києві відкрито Віртуальний центр ГУАМ з боротьби з тероризмом, організованою злочинністю й поширенням наркотиків. В режимі он-лайн, зазначив В.Крутов, можна отримати інформацію, яка потрібна для здійснення антитерористичної операції. У НАТО також віддають належне внеску України в антитерористичну боротьбу. «Україна не лише говорить про боротьбу, але бере участь в міжнародних операціях, обмінюється інформацією, досвідом і готується до збільшення свого внеску», — сказав Р.Пщел. Він вважає, що можливості виростуть після вступу України до Альянсу.
З другим — матеріально-технічним забезпеченням безпеки у нашій державі — не все так планово і зрозуміло.
ІНДИКАТОР — БАРОМЕТР
Загально відомо, що у нинішньому світі діловий успіх визначає не стільки уміння виробляти продукцію, скільки вміння її продати. На думку президента компанії «ЗовнішЕкспоБізнес» В.Соколовського, в Україні вкрай необхідно створити виставку з безпеки, захисту й охорони європейського рівня, які проводяться в Польщі, Чеській Республіці, Туреччині. Такі виставки — свого роду барометри національних ринків спецпродукції. Зазвичай виставочна площа на виставках такого призначення становить 20—30 тис кв.м, а кількість учасників сягає 300—400 компаній..
Для порівняння: на будь- якій із семи виставок у Києві, які у тій чи іншій мірі стосуються питань безпеки, захисту і охорони, бере участь лише декілька десятків українських підприємств і до десятка іноземних компаній. Як бачимо, кількість учасників має бути на порядок більше. Дуже важливо, щоб в Україну приїжджало більше іноземних виробників, насамперед провідних, щоб з іноземними новинками ознайомлювалися якомога більше представників силових структур України — основних замовників. Для українських виробників це була б нагода порівняти свою продукцію iз зарубіжними аналогами й прийняти рішення щодо вдосконалення власної продукції чи зняття її з виробництва.
Зарубіжні компанії — виробники і відвідувачі з-за кордону — потенційні замовники, приїдуть сюди лише тоді, — переконаний В.Соколовський, коли будуть розуміти, що ця виставка підтримується державою, Президентом країни, Верховною Радою, силовими міністерствами, як це робиться в багатьох країнах світу.
Компанія «ЗовнішЕкспоБізнес» має 15-річний досвід організації виставок в Україні і за кордоном. Не випадково вона стала першим в Україні членом Всесвітньої асоціації виставкової індустрії — UFI.
Основи для створення «ISPEK» були закладені десять років тому, згадує президент «ЗовнішЕкспоБізнес», коли у відповідь на побажання силових структур мати міжнародну виставку спецпродукції для сприяння у переоснащенні міліцейських та військових спецпідрозділів, обговорення фахівцями різних країн актуальних проблем, удосконалення законодавства та розвитку міжнародного співробітництва у цій винятково важливій сфері урядом було прийнято відповідне рішення. У 2001 році ця робота конкретизувалася у створенні виставки «ISPEK» і знайшла визнання вітчизняних та зарубіжних виробників і фахівців. А через три роки іншим урядовим документом визнано необхідність її подальшого щорічного проведення.
В.Соколовський вважає, що на базі цієї виставки може бути створений справжній міжнародний форум — індикатор, дороговказ європейського і світового виробництва засобів безпеки, захисту і охорони. «При належній зацікавленості держави, її силових структур і вітчизняних виробників можна через декілька років створити такий виставковий захід. Робота над цим проектом розпочалася вже сьогодні. Важливо, що в ньому беруть участь самі учасники і виставки, і форуму. Вони, зокрема, пропонують створити в рамках виставки кілька цільових експозицій, щоб фахівцям легше було знаходити ті вироби, заради яких вони приїздять на виставку. А це для нас головне, щоб кожний швидко міг зайти і обрати саме те, що його цікавить, зустрітись з тими. хто найкраще розуміється на проблемі. Цьому нас вчить і міжнародний досвід», — підкреслив президент «ЗовнішЕкспоБізнес».