Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Два тривожні сигнали

Вбито політика, зірвано вибори
8 травня, 2002 - 00:00

Всі політичні партії Голандії відмовилися від участі у запланованих у королівстві на 15 травня парламентських виборах у зв’язку з вбивством голландського праворадикального політика Піма Фортайна. Партії застреленого у Хілверсюмі неподалік від Амстердама Фортайна «Придатні для життя Нідерланди», створеній лише кілька місяців тому, прогнозували значний успіх на виборах — до 15% голосів.

Загиблий Пім Фортайн (професор Пім — так називали його прихильники), був своєрідним правим. Професор соціології та свого часу переконаний марксист, він згодом став оглядачем правих голландських видань та консультував християнських демократів. Розпочавши кар’єру публічного політика, Фортайн брутально накинувся на іслам, називаючи цю релігію «відсталою», заявляв, що потрібно негайно припинити в’їзд до Голландії іммігрантів, однак не приховував власної гомосексуальної орієнтації. Свої претензії до мусульман Фортайн пояснював насамперед їх поганим ставленням до гомосексуалістів та зневагу до жінок. Він звинувачував голандський уряд у корупції, розбазарюванні коштів, пропонував переглянути систему керівництва державними підприємствами, знизити податки та включити до складу уряду керівників успішних великих корпорацій. У березні цього року партія Фортайна отримала більше третини голосів виборців на місцевих виборах у другому за розміром місті країни Роттердамі. Така підтримка ультраправої партії — серйозний показник для країни, в якій вихідці з ісламських країн становлять, за різними оцінками, до 10% населення.

Фортайн кинув виклик голландським політикам, яких не вважала своїми представниками значна частина громадян країни. Він також кинув виклик самому голландському суспільству, яке постало перед вибором, який свого часу стояв перед австрійцями, данцями, а нещодавно постав перед французами, — як повестися, коли необхідність співіснування представників різних культур і релігій стає реалією сучасного життя. Запропоновані Фортайном «підходи» до проблеми знайшли як противників, які нещодавно закидали праворадикала сміттям та тухлими яйцями, так і прибічників, які в ніч після його загибелі, вдягнувши пов’язки зі свастиками, штурмували поліцейські кордони біля парламенту та уряду країни.

Усі голандські політики, уряди країн ЄС та адміністрація США назвали загибель Фортайна неприпустимою трагедією. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, голова Національно-республіканського руху Франції Брюно Мегре поклав відповідальність за те, що сталося, на французьких лівих, які «розпалювали антиправу істерію», щоб завадити обранню Жан-Марі Ле Пена президентом Франції. Таким чином, ліберальні Нідерланди отримали подвійний шок — і від популярності ксенофобських гасел, і від політичного вбивства. І вже можна говорити про загальноєвропейський синдром.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: