Президент Сполучених Штатів Джордж Буш приїхав до Косово, щоб обговорити кризу в сусідній Македонії з представниками ООН та відвідати п’ятитисячний американський контингент у складі сил НАТО КФОР. Той самий, який, згідно з передвиборними обіцяннями Буша, вже давно мав залишити Косово. Тепер президент США говорить, що «Америка прийшла на Балкани зі своїми друзями i піде з Балкан також разом iз ними», передає Сі-Ен-Ен. Проте головне завдання американсько-європейської дружби на Балканах — допомогти останнім здобути справжній мир — не так просто виконати.
Присутність миротворців НАТО має неабияке значення для підтримання порядку в Косово. Однак населення провінції не може дійти згоди: серби хочуть, щоб Косово залишалося частиною Сербії, а албанці виступають за його незалежність. В такій ситуації миротворчий контингент намагається допомогти провінції налагодити життя фактично розділеного суспільства. В Косово навіть приїхали полісмени зі Сполучених Штатів, щоб навчати місцевих поліцейських, повідомляє Бі-Бі-Сі. З тим, що роботи в Косово вистачить надовго, згодні навіть у Конгресі США, який донедавна виступав категорично проти подальшого перебування американського контингенту в провінції, однак тепер вже не повертається до цього питання.
Візит Буша до Косово, можливо, мав на меті також продемонструвати, що про цю сербську провінцію не забули, намагаючись вирішити македонський конфлікт, який останнім часом набув нового загострення. Міністр оборони Македонії Владо Буковськи попередив, що армія готова розпочати масштабний наступ на позиції бойовиків, в разі, якщо ті не звільнять захоплені ними за останні два тижні території. Зараз урядові війська докладають значних зусиль, щоб не допустити албанських бойовиків до центру Тетова — другого за величиною міста країни. Екстремісти скористалися оголошеним понад два тижні тому за посередництва НАТО та Європейського Союзу перемир’ям і окопалися на позиціях, близьких до центру міста. Мешканці Тетова, схоже, вирішили оборонятися самостійно, і, за інформацією Бі- Бі-Сі, стріляють з вікон по бойовиках. А європейським та американським посередникам досі не вдається повернути конфліктуючі сторони за стіл переговорів. Минулого тижня переговори між македонськими та албанськими політичними партіями країни було перервано, зокрема через кардинальні розбіжності в підході сторін до статусу албанської мови в Македонії.
Міністерство закордонних справ України висловило сподівання, що розпочатий цього тижня новий раунд переговорів між спецпредставниками США, ЄС та урядом Македонії щодо мирного врегулювання кризової ситуації призведе до відновлення миру і громадянського спокою в цій країні.